اخبار آذربایجان

گفتگوی وزیر امور خارجه ایران و آذربایجان

وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با «جیحون بایرام اف» همتای آذربایجانی خود درباره تحولات اخیر در منطقه قفقاز جنوبی به تبادل نظر پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز به نقل از راهبرد معاصر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای آذربایجانی خود جیحون بایرام اف، ضمن ابراز نگرانی شدید از شروع دور تازه درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بر آمادگی کشورمان برای کمک به حل و فصل موضوع به صورت مسالمت آمیز و از طرق سیاسی تأکید کرد.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: ما همواره بر حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان تأکید داریم و مرز ایران و ارمنستان را نیز یک راه ارتباطی تاریخی می‌دانیم که باید بدون تغییر حفظ شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تأکید بر این‌ که منطقه تحمل جنگ جدیدی را ندارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طرفین این مناقشه را به خویشتنداری فرا می‌خواند.

جیحون بایرام اف نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، دیدگاه‌های ایران و جمهوری آذربایجان درباره آینده منطقه را نزدیک به هم خواند و با قدردانی از تلاش ایران برای کمک به حل مناقشه با ارمنستان، گزارشی از درگیری‌های اخیر ارائه داد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با بیان این‌ که کشورش به دنبال ارتقای روابط با همسایگان خود است و با اشاره به نگرانی‌های ایران درخصوص مسائل مرزی تصریح کرد: جمهوری آذربایجان چشمداشتی به خاک هیچ کشوری ندارد.

حسین امیرعبداللهیان همچنین در صفحه اینستاگرامش در خصوص گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نوشت: امروز با آقای جیحون بایرام اف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص تحولات اخیر در منطقه قفقاز به صورت تلفنی گفتگو کردم. به ایشان اطلاع دادم که از شروع دور تازه درگیری‌ها بین آذربایجان و ارمنستان شدیدا نگران هستیم و آماده‌ ایم کمک کنیم تا مشکلات به صورت مسالمت آمیز حل شود.

وی افزود: به ایشان گفتم جمهوری اسلامی همواره بر حفظ تمامیت ارضی کشورها تاکید دارد و نظر ما در خصوص ارمنستان و آذربایجان همینطور است. به آقای جیحون بایرام اف صراحتا گفتم مرز ایران و ارمنستان یک راه ارتباطی تاریخی است که باید بدون تغییر باقی بماند. ایشان هم در پاسخ گفت کشورش چشمداشتی به خاک هیچ کشوری ندارد و از مواضع و کمک‌های ما برای حل سیاسی مناقشات تشکر کرد.

وزیر خارجه اضافه کرد: ما معتقدیم منطقه تحمل جنگ جدیدی ندارد و مجموعه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با رابطه مداوم با طرف‌های درگیر در حال یافتن راه سیاسی و مسالمت آمیز برای حل مناقشات است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *