اخبار آذربایجان

تاکید بر توسعه تعاملات فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در دیدار با معاون بین‌الملل رییس جمهور آذربایجان گفت: سابقه تاریخی مشترک تعاملات بیشتر از گذشته در همه عرصه‌ها به ویژه در حوزه رسانه را طلب می‌کند.

محمدمهدی اسماعیلی که به منظور شرکت در دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی به ترکیه سفر کرده بود، روز گذشته با حکمت حاجی اف، معاون بین الملل رئیس جمهور آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

 

وی با ابراز خرسندی نسبت به گسترش روابط حسنه دو کشور و اینکه در یک سال گذشته چند ملاقات بین روسای جمهور دو کشور و سایر مقامات انجام شده است، گفت: رییس جمهور اسلامی ایران همواره تاکید دارند تا ارتباطات فرهنگی مان را با آذربایجان گسترش دهیم.

 

وی خاطرنشان کرد: کمتر از یک ماه گذشته نیز معاون فرهنگی من در این راستا با سفر به باکو در نمایشگاه کتاب شرکت کرد. مردم ایران و آذربایجان علاقه بسیاری به هم دارند و ما هم باید تعاملات فرهنگی مان را گسترش دهیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مقوله آموزش و اعزام هیات های فرهنگی و رسانه ای به دو کشور اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از مردم ما مسلط به زبان شما هستند و زبان ترکی مشترک بین آذری زبان های ما و مردم شماست.

 

اسماعیلی با اشاره به وجود موسیقی آذری و حتی نغمات آیینی مشترک، تصریح کرد: اعزام هیات های رسانه ای و فرهنگی برای گسترش تعاملات و استفاده از تجربیات دو کشور مفید فایده خواهد بود.

 

تاکید معاون رئیس جمهور آذربایجان به اعزام هیات های فرهنگی و هنری دو کشور

 

معاون بین الملل رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار ضمن ابراز علاقه شدید خود، مردم و مقامات کشورش به ملت و دولت ایران گفت: تمامی نکات مطرح شده از سوی شما را قبول دارم. علاوه بر تعاملات فرهنگی، مراودات اقتصادی چه در حوزه حمل و نقل و چه صادرات و واردات بین دو کشور جاری است و اتصال راه آهن شمال به جنوب و پل اتصال به نخجوان به همراه دیگر امور عمرانی و اقتصادی نشانگر عمق روابط ما است.

 

حکمت حاجی اف، افزود: متاسفانه در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان و مناطق اشغال شده شاهد نابودی بخشی از بنای تاریخی کشورمان بودیم و امیدواریم در دوران پسا جنگ بتوانیم به احیای آثار تاریخی و فرهنگی مان اهتمام ورزیم.

 

معاون رییس جمهور آذربایجان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در پایان به اعزام هیات های فرهنگی و هنری به دو کشور تاکید کردند. در این دیدار ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی نیز حضور داشت.

 

اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بامداد امروز یکشنبه – یکم آبان ماه ۱۴۰۱- پس از شرکت در دوازدهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی در ترکیه به کشور بازگشت.

 

سازمان همکاری اسلامی (OIC)، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که با عضویت ۵۷ کشور به گسترش بیش از چهار قاره است. سازمان صدای جمعی جهان اسلام و تضمین برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در روح ترویج صلح بین‌المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان است و اجلاسیه وزرای اطلاع‌رسانی این سازمان تاکنون یازده دوره آن برگزار شده است و دوازدهمین دوره آن در استانبول ترکیه برگزار شد.

منبع خبر پایگاه خبری حقایق قفقاز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *