اخبار آذربایجان

انعکاس اخبار پهپادهای ایرانی در آذربایجان

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، انتشار اخبار تولید انبوه پهپادهای ایرانی و صادرات آن در رسانه های جمهوری آذربایجان انعکاس گسترده ای داشته است.

سایت خبری-تحلیلی ینی مساوات در باکو نوشت: موضوع تلاش ایران برای فروش حدود هزار فروند پهپاد به روسیه همچنان مطرح است و اخیرا نمایندگان رسمی روسیه در چارچوب توافقنامه تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه آموزش‌هایی را در ایران گذرانده اند . البته آمریکا متحد نظامی اوکراین، به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کرده است: «ما به شدت نگران استفاده و تکثیر هواپیماهای بدون سرنشین توسط ایران هستیم.»

این رسانه در ادامه با این سوال مطلب خود را ادامه داده است: «چرا پهپادهای ایرانی چنین نگرانی هایی را در آمریکا ایجاد می کنند، آیا این پهپادها می توانند روند جنگ در اوکراین را تغییر دهند و دست روسیه را تقویت کنند؟»

«رشاد بایرام اف»، رئیس شورای مرکزی حزب استقلال ملی و کارشناس سیاسی درباره این موضوع گفت: گزارش هایی مبنی بر تحویل پهپاد به روسیه وجود دارد. از این رو در چند روز اخیر تصاویر ویدئویی از تخریب تجهیزات نظامی اوکراینی توسط طرف روسی با کمک پهپاد نیز به اشتراک گذاشته شده است و در خصوص انجام آموزش در ایران در چارچوب توافقنامه انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه، نه تنها «ودانت پاتل»، معاون رسمی وزارت خارجه آمریکا این را گفته، بلکه این اطلاعات توسط سرتیپ «علی بلالی» مشاور ارشد فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز تایید شده است. بر اساس اطلاعات وی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال برگزاری رزمایش مشترک پهپاد با روسیه در پایگاه هوایی کاشان است.

همچنین این رسانه درادعای خود به نقل از «علی بلالی» افزود : ارتش بلاروس و ارمنستان نیز در این رزمایش شرکت کردند، و بیش از 70 نفر از نظامیان چهار کشور در پنج مرحله شامل شناسایی هوایی، پشتیبانی هوایی و کنترل آتش توپخانه، شناسایی شبانه و شناسایی مستمر آموزش خواهند دید.

بایرام اف افزود: نکته اینجاست که آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه فروش تسلیحات به روسیه اعمال می کنند. اما صادقانه بگویم، من فکر نمی‌کنم که ایران برای دوری از این تحریم‌ها یک گام به عقب برخواهد داشت. زیرا ایران قبلاً به اندازه کافی با تحریم ها مواجه بوده و تحت تأثیر هیچ تحریمی در دوره گذشته عقب نشینی نکرده است.

از سوی دیگر، ارائه پهپادها از سوی ایران به روسیه تنها جنبه تجاری و سودی ندارد. مشخص است که نیروی هوایی ایران به تهران فرصتی برای مبارزه با هیچ دشمنی با فناوری پیشرفته نمی دهد. بنابراین به احتمال زیاد ایران پهپادهای خود را در مقابل جنگنده های سوخو 35 به روسیه خواهد داد. چون هواپیماهای جنگنده روسیه قطعا مورد نیاز ایران هستند. سوخو-35ها می توانند دفاع هوایی ایران را به میزان قابل توجهی تقویت کنند.

این کارشناس سیاسی با ابراز نگرانی از فروش پهپاد های ایرانی گفت: خطرناک ترین موضوع مربوط به پهپادهای ایران، در واقع موضوع اوکراین نیست. نکته خطرناک این است که طرف ارمنی (ارمنستان) نیز در رزمایش های مذکور شرکت می کند که احتمال امضای توافقنامه در مورد پهپاد ها بین ارمنستان و ایران در آینده نزدیک را تقویت می کند. بنابراین موضوع اصلی پیش روی ما به عنوان آذربایجان باید این باشد که از تجهیز ارمنستان به پهپاد جلوگیری کنیم.

«کنعان نوروز اف»، کارشناس مرکز روابط بین‌الملل و مطالعات دیپلماتیک هم این موضوع را قابل انتظار می‌داند: در واقع اخیراً اطلاعاتی درباره فروش پهپادهای ایران به روسیه منتشر شده است. صحت این اخبار را می توان باور کرد. روابط تهران و مسکو مشخص است. نگرانی واشنگتن نیز قابل درک است. زیرا مواضع آمریکا و ایران در این جنگ متفاوت است. به عبارت دیگر، آمریکا از فروش پهپاد به روسیه سکوت نخواهد کرد.

وی افزود: قبلا هم گفته ام، فرآیندها از سوی آمریکا مدیریت می شود. در صورتی که ایران مانعی برای آمریکا ایجاد کند، می‌تواند تحریم‌هایی علیه تهران اعمال شود. حتی امکان استفاده از “کارت” “طالبان” در آینده نزدیک وجود دارد. زیرا کاخ سفید از قبل یک استراتژی مشخص دارد: آماده جنگ با روسیه، چین و ایران است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *