اخبار آذربایجان

انتشار بیانیه مشترک دیدار سران آذربایجان، روسیه و ارمنستان

 

در 31 اکتبر، الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه بیانیه ای را در سوچی امضا کردند.

“خبرگزاری report.az” این بیانیه را ارائه می دهد.

بیانیه رئیس جمهوری آذربایجان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان و رئیس جمهور فدراسیون روسیه

31 اکتبر 2022

ما رئیس جمهور جمهوری آذربایجان الهام علی اف، نخست وزیر جمهوری ارمنستان نیکول پاشینیان و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در تاریخ 31 اکتبر 2022 در سوچی دیدار و در 9 نوامبر 2020 یک نشست سه جانبه برگزار کردیم. 11 ژانویه و 26 نوامبر 2021. پیشرفت اجرای بیانیه ها را مورد بحث قرار دادیم.

 

ما تأیید کردیم که متعهد به رعایت بی‌وقفه همه توافق‌های ذکر شده برای عادی‌سازی همه‌جانبه روابط آذربایجان و ارمنستان، صلح، ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی پایدار قفقاز جنوبی هستیم. ما موافقت کردیم که تلاش‌های بیشتری را با هدف حل و فصل مسائل باقی‌مانده، از جمله بلوک بشردوستانه، بدون تأخیر انجام دهیم.

ما با اشاره به سهم مهم وی در تضمین امنیت در منطقه ای که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر هستند، بر ضرورت تلاش های وی با هدف تثبیت وضعیت در منطقه تاکید کردیم.

 

ما موافقت کردیم که از توسل یا تهدید به زور خودداری کنیم و همه مسائل مشکل ساز را بر اساس به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت، تمامیت ارضی و نقض ناپذیری مرزها مطابق با منشور سازمان ملل متحد و اعلامیه آلما آتا در سال 1991 مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

ما بر اهمیت آمادگی فعال برای انعقاد معاهده صلح بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به منظور دستیابی به صلح پایدار و بلند مدت در منطقه تاکید کردیم. ما توافق کردیم که جستجو برای راه حل های قابل قبول بر اساس پیشنهادهایی که در حال حاضر در حال توسعه است را ادامه دهیم. فدراسیون روسیه با تمام وجود به آن کمک خواهد کرد.

ما بر اهمیت شکل‌گیری فضای مثبت بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان برای ادامه گفت‌وگو بین مردم، نمایندگان انجمن‌های متخصص و رهبران مذهبی با کمک روسیه و همچنین مشارکت سه جانبه بین‌المللی تاکید کردیم. روابط پارلمانی به منظور تقویت اعتماد بین مردم دو کشور.

 

رهبران جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان از آمادگی فدراسیون روسیه برای ایجاد شرایط جامع برای عادی سازی روابط بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و تضمین ثبات و پیشرفت در قفقاز جنوبی استقبال کردند.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان، نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *