اخبار آذربایجان

امضای تفاهم نامه ترانزیتی بین ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان

روسای گمرکات سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان یادداشت تفاهم سه جانبه ای را در زمینه تسهیل ترانزیت در تهران امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، این یادداشت تفاهم نامه بین علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران، ولادیمیر بولاوین رئیس گمرک فدراسیون روسیه و باقر اف سرپرست کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان امضا شد.

بنابر این گزارش یادداشت تفاهم سه جانبه در زمینه تسهیل ترانزیت که در نشست سه جانبه رؤسای گمرکات جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان امضا شد به تسهیل ترانزیت کالاهای ایرانی به روسیه از طریق جمهوری آذربایجان کمک خواهد کرد تا مسیر صادرات کالاهای ایرانی کوتاه‌تر شود.

بنا بر این گزارش با تمایل به حمایت از توسعه روابط تجاری و ظرفیت‌ های طرفین متعاهد در حوزه گمرکی به منظور تسهیل ترانزیت با تأکید بر ایجاد و استفاده از زیرساخت‌ های مناسب در سه کشور بر اساس مقررات و قوانین اساسی و ملی در هر کشور، این تفاهم نامه با هدف تسهیل و تسریع ترانزیت کالا با انطباق کامل با مقررات ملّی رایج در قلمرو طرف‌های متعاهد؛ ساده سازی، هماهنگی و استاندارد سازی تشریفات ترانزیت کالا مطابق با موافقت نامه ها و کنوانسیون های بین المللی که طرف‌ های متعاهد عضو آن هستند به امضای طرفین رسیده است.

هم چنین گمرکات سه کشور برای افزایش تجارت و تسریع ترانزیت کالا طرف‌ ها متعهد می‌شوند که ساعات کاری را در مرزهای مشترک افزایش و هماهنگ نمایند، اسناد و اطلاعات مرتبط در خصوص ترانزیت محموله را قبل از ورود به قلمرو کشور دیگر به صورت الکترونیکی با هم مبادله کنند؛ جلسات مشترک ادواری منظم برای هماهنگی بیشتر و ساعات کاری بیشتر در مرزهای مشترک برگزار کنند، تعداد محدودی کامیون ترانزیت که قبلاً تأیید و اعلام شده که بدون تضامین هستند و فقط برای مقاصد محدودی که در جلسات مشترک مرزی تصمیم گرفته شده را بپذیرند، در مرزهای زمینی مشترک‌ شان دروازه‌ های مشترک مرزی بیش تر برای تسریع انجام تشریفات گمرکی و حذف تشریفات زائد ایجاد نمایند و فهرست شرکت‌ ها و تجار معتبر که قبلاً توسط مقامات صلاحیت دار تأیید شده را به یکدیگر ارائه کنند.

هم چنین در این گزارش آمده است، این موافقت نامه از زمان تاریخ امضای آن توسط طرفین یعنی جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان لازم‌ الاجرا ست و نتایج ان به طور مستمر پیگیری خواهد شد.

هم چنین در این نشست تفاهم نامه چهار جانبه برای تسهیل ترانزیت میان گمرکات جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان و هند پیشنهاد شد که مقرر گردید مقدمات امضای این تفاهم نامه نیز بعد از اقدامات لازم و‌هماهنگی ها با کشور هند به عنوان عضو چهارم این تفاهم نامه، فراهم گردد.

در چار چوب سیاست‌ های جدید گمرک جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل و توسعه ترانزیت هم چنین مقرر شد پیشنهاد تفاهم نامه تسهیل ترانزیت میان جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین نیز تهیه و مقدمات امضای این تفاهم نامه نیز فراهم شود.

بنا بر این در نتیجه ی این نشست برای ایجاد هماهنگی ها و‌ انجام اقدامات لازم در زمینه امضای تفاهم نامه سه جانبه دیگری بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه و چین برنامه ریزی شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *