اخبار آذربایجان

اظهارات جیحون بایرام اف درباره روابط تهران و باکو

جیحون بایرام اف مدعی شد: برخی اظهارنظرها و نظرات غیردوستانه‌ ای که در رسانه‌های ایران علیه آذربایجان مطرح می‌شود، موجب نگرانی ما می‌شود.

جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به روابط با ایران گفت: برقراری روابط خوب با کشورهای همسایه اولویت اول ماست. ما در دوران استقلال گام‌های مستمری در راستای ایجاد روابط خوب و حسن همجواری با جمهوری اسلامی ایران برداشته‌ایم. معتقدم موفقیت‌های مشترک ما در این راستا کم نبوده است.

 

بایرام اف در پاسخ به سوالی افزود: تعدادی از پروژه‌های مثبت بین ایران و آذربایجان در حوزه های اقتصادی، حمل و نقل، تجارت فرامرزی، استفاده مشترک از رودخانه ارس و غیره اجرا شده است.

 

وزیر امور خارجه آذربایجان اظهار داشت: اظهارنظرها و نظرات غیردوستانه‌ای که در رسانه‌های ایران علیه آذربایجان مطرح می شود، مورد توجه طرف آذربایجانی قرار گرفته و موجب نگرانی ما می شود. وقتی در سطح وزارت امور خارجه صحبت می‌کنیم، این مطالب را به صراحت در میان می گذاریم و مذاکره می کنیم. جناب امیرعبداللهیان همتای ایرانی من، به این موضوع بسیار حساس است و در حیطه اختیارات خود همواره برای رفع هرگونه موارد ناخوشایند در روابط جمهوری آذربایجان و ایران گام بر می‌دارد، این مهم را چندین بار مشاهده کرده‌ام. ما یک گفتگوی مستقیم و فشرده با وی داریم.

 

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان افرود: من می خواهم بر یک چیز تأکید کنم که حفظ و توسعه روابط یک فرآیند نسبتاً پیچیده است. خراب کردن چیزی آسان‌تر از احیای آن است. طرف آذربایجانی تمام اقدامات لازم را برای ادامه روند مثبت که تا به حال در روابط دو کشور وجود داشت، انجام خواهد داد.

 

این در حالیست که رسانه های جمهوری آذربایجان طی روزهای گذشته اقدام به فضا سازی هایی علیه ایران کرده و در اخباری مدعی شده بودند که یک تیم نزدیک به ایران را که قصد خراب کاری داشتند را دستگیر کرده اند یا در رسانه دولتی این کشور بخش هایی از خاک کشورمان به عنوان جعلی آذربایجان جنوبی معرفی شده است. ظاهراً سفر و اظهارات نخست وزیر ارمنستان در تهران که بلافاصله بعد از نشست سه جانبه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در سوچی انجام گرفته، به مذاق دولتمردان جمهوری آذربایجان خوش نیامده و در تلاش برای جریان سازی رسانه ای علیه کشورمان هستند.

منبع خبر: پایگاه خبری حقایق قفقاز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *