اخبار آذربایجان

اجرای موافقتنامه اذربایجان، ترکیه و گرجستان

برنامه ریزی شده است تا برخی از کارهای مربوط به اجرای موافقتنامه بین دولت های آذربایجان، گرجستان و ترکیه مبادله اولیه اطلاعات برای تسهیل رویه های گمرکی ترانزیتی در چارچوب پروژه راه آهن باکو- تفلیس- قارص (BTQ) در مدت 3 ماه به پایان برسد.

رضا تونا توراگای، معاون وزیر بازرگانی ترکیه در بیانیه ای اختصاصی به خبرگزاری «گزارش» این موضوع را بیان کرد.

به گفته وی، قرار است خدمات گمرکی ساده شده بین کشورها اجرا شود و با تبادل اطلاعات از قبل، تجزیه و تحلیل ریسک به اشتراک گذاشته شود، گفت: زمانی که تحلیل ریسک به اشتراک گذاشته می شود، کنترل تکرار نمی شود، اما کنترل موثر و در محل انجام می شود. در حال حاضر گمرکات آذربایجان، گرجستان و ترکیه همین کنترل را انجام می دهند که باعث اتلاف وقت می شود.

در حال حاضر زیرساخت های این امر در حال ایجاد است، کارهای مرتبط باید اجرا شود تا بتوانیم در تجارت به موفقیت برسیم. ادارات گمرک هر سه کشور در این راستا کار می کنند.

آر توراگای با یادآوری اینکه اولین نشست کمیته سه جانبه مسائل گمرکی بین دولت های ترکیه، آذربایجان و گرجستان در مهرماه سال گذشته در ازمیر و امروز دومین نشست در باکو برگزار شد، یادآور شد: موضوعات مطرح شده را پیگیری خواهیم کرد. امروز تا سومین جلسه خدمات گمرکی ساده شده «ما کار خود را تشدید خواهیم کرد.

معاون وزیر بر این باور است که حجم محموله های حمل شده در خط راه آهن باکو- تفلیس- قارص به اندازه کافی رضایت بخش نیست: توافق نامه ای که امروز بین جمهوری آذربایجان-ترکیه-گرجستان به امضا رسید منجر به افزایش حجم حمل و نقل بار در خط آهن باکو- می شود. خط راه آهن تفلیس – کارس وزارت بازرگانی و وزارت زیرساخت ترکیه به این موضوع اهمیت زیادی می دهند. ما می خواهیم از خط راه آهن باکو- تفلیس- قارص به طور فعال تر استفاده شود. حمل 40-45 کانتینر در روز کافی نیست. مسیرهای زمینی نقش کلیدی در تجارت بین آذربایجان و ترکیه دارند. ما 80 درصد تجارت خود با آذربایجان را از طریق زمینی انجام می دهیم. حجم مبادلات ریلی بسیار کم است و انتظار داریم به تدریج حجم بار افزایش یابد.

لازم به ذکر است که خط ریلی باکو – تفلیس – قارص در 30 اکتبر 2017 افتتاح شد. این خط راه آهن شبکه های ریلی آسیا و اروپا را به هم متصل می کند. این کوتاه ترین مسیر نه تنها بین 3 کشور، بلکه بین آسیا و اروپا است. BTQ اجازه می دهد تا زمان صرف شده برای حمل و نقل محموله را بیش از 2 برابر کوتاه کنید. راه آهن BTQ دسترسی به بازارهای اروپایی و جهانی کشورهای آسیای مرکزی – ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و افغانستان را تسهیل می کند.

بخش 504 کیلومتری این خط به طول کلی 846 کیلومتر در خاک آذربایجان می‌افتد. 263 کیلومتر از خط راه آهن از گرجستان می گذرد. 79 کیلومتر این جاده در خاک ترکیه است. قرار است در مرحله اول 5 میلیون تن، در مرحله بعد 17 میلیون تن و پس از آن بیشتر از این جاده حمل شود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *