اخبار آذربایجان

کاهش واردات خودرو در آذربایجان

در ماه های ژانویه تا سپتامبر سال جاری، 55 هزار و 199 دستگاه خودرو در مصارف مختلف به ارزش 744 میلیون دلار آمریکا به آذربایجان وارد شده است.

خبرگزاری report.az «گزارش» با مراجعه به کمیته گمرکات کشوری (SCC) اعلام کرد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 12.7 درصد بیشتر و 15 درصد کمتر است.

در 9 ماهه نخست واردات وسایل نقلیه موتوری طراحی شده برای حمل 10 نفر یا بیشتر با احتساب راننده با 2.4 برابر افزایش به 337 دستگاه ( به ارزش 46.3 میلیون دلار ) به طور عمده خودروهای سواری و سایر وسایل نقلیه موتوری واردات وسایل نقلیه کاهش یافته است. 15.7 درصد و به 51055 واحد ( به ارزش 595.3 میلیون دلار آمریکا ) رسید.

8999 مورد از این وسایل نقلیه ( به ارزش 105.4 میلیون دلار آمریکا ) خودروهایی هستند که با موتور احتراق داخلی و همچنین موتور الکتریکی کار می کنند و 301 ( به ارزش 10 میلیون دلار آمریکا ) خودروهایی هستند که فقط با موتور الکتریکی کار می کنند.

این به معنای افزایش 2.5 درصدی اولی و 3.2 برابری دومی است.

همچنین واردات وسایل نقلیه موتوری برای حمل بار با 13 درصد کاهش به 3585 دستگاه ( به ارزش 73.7 میلیون دلار ) و واردات وسایل نقلیه موتوری خاص با 98.2 درصد افزایش به 222 دستگاه ( به ارزش 28.6 میلیون دلار ) رسید.

جمهوری آذربایجان همچنین هزینه واردات قطعات خودرو را 34 درصد افزایش داده است.
با تصمیم دولت روسیه، یک گمرک ویژه برای ترخیص کالاهای غیر مستقیم در پاسگاه مرزی گمرک «یاراق-گزمالار» در مرز آذربایجان ایجاد شده است.
بر اساس اطلاعات، این امر فرصت های بیشتری را برای کارآفرینان ایجاد می کند تا صادرات کالاهای غیر مستقیم به ویژه شراب و مشروبات الکلی را گسترش دهند.
پیش از این، نبود گمرک ویژه در مرز آذربایجان و روسیه برای ترخیص کالاهای غیر مستقیم، مشکلاتی را در گسترش صادرات شراب و عرقیات به روسیه که یکی از بازارهای سنتی محصولات آذربایجان محسوب می‌شود، ایجاد کرده بود. افزایش قیمت محصولات صادراتی، اتلاف زمان و کاهش رقابت پذیری با توجه به این موضوع، در جلساتی که بین نهادهای ذیربط جمهوری آذربایجان و روسیه در خصوص تعیین پست غیر مستقیم برگزار شد، این موضوع به مرور زمان مطرح شد. به مرور زمان و تلاش‌هایی برای تسریع این فرآیند از طریق پلتفرم‌های مختلف انجام شد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *