اخبار آذربایجان

افزایش تولید گندم خوراکی در آذربایجان

وزارت زراعت از کار انجام شده در رابطه با افزایش تولید گندم خوراکی خبر داد.

ووگار حسینوف، رئیس اداره روابط عمومی و تضمین اطلاعات وزارت کشاورزی آذربایجان در این باره به خبرگزاری “گزارش”  report.az اطلا۳ داد.

همچنین، ما به مشارکت مزارع بزرگ در کاشت گندم غذایی دست خواهیم یافت. حجم درخواست ها نشان می دهد که امسال مزارعی با یک رقم بالاتر از هدف در برنامه کاشت گندم غذایی شرکت خواهند کرد.

این مسئول KTN با اشاره به اینکه این مصوبه سه هدف اصلی دارد، خاطرنشان کرد: هدف اول افزایش سطح خودکفایی با گندم خوراکی، دوم معرفی سیستم های آبیاری و سوم افزایش درآمد کشاورزان است.

به گفته وی، در نتیجه تغییرات اقلیمی، گرمایش زمین و اثرات آن، خطرات جدی مربوط به آبیاری به ویژه مسائل خشکسالی وجود دارد: اما در مناطقی که سیستم‌های آبیاری مدرن نصب می‌شود، این خطر برطرف می‌شود، بنابراین امکان اعمال سیستم های آبیاری مدرن در مزارع کشاورزی آذربایجان باید گسترش یابد.

وی. حسینوف گفت که در مرحله اولیه، طبق توافقنامه ای که با وزارت کشاورزی منعقد می شود، گندم غذایی تولید شده توسط افرادی که متعهد به تولید گندم خوراکی در مزارع هستند که سیستم های آبیاری مدرن در آنها اعمال و تحویل داده می شود. به آژانس ذخایر دولتی و کارخانه های آرد (تامین کنندگان) از سال 2023 یارانه محصول برای یک دوره 5 ساله اعمال می شود که از زمان زیر شروع می شود:

وی ادامه داد: وی پیش از این نیز سلسله جلساتی را با روسای مزارع بزرگ برگزار کرده است که در این جلسات در خصوص وظایف ناشی از این مصوبه، سازوکارهای اجرایی برای دستیابی به اهداف تعیین شده عمدتاً سازوکارهای اعتباری و تضمینی به کشاورزان اطلاع رسانی شد.

وی. حسینوف گفت که وزارت کشاورزی از کشاورزان درخواست کرد. بر اساس این اپلیکیشن، کشاورزانی که سیستم‌های آبیاری مدرن را در مناطقی با مساحت بیش از 50 هکتار ایجاد کرده‌اند، در یک توده واحد واقع شده‌اند و می‌خواهند گندم غذایی خود را به آژانس دولتی ذخیره و کارخانه‌های آرد تحویل دهند. قیمت بازار دولتی با وزارت کشاورزی قرارداد داشته باشند باید برای امضا اقدام کنند.

کشاورزانی که قرارداد منعقد کرده اند از قبل در سازوکار اجرای این مصوبه مشارکت خواهند داشت و بر خلاف سایر کشاورزان علاوه بر یارانه کاشت، یارانه محصول نیز دریافت می کنند و یارانه کاشت بر اساس مقیاس سطح زیر کشت داده می شود. با غلات در هر هکتار علاوه بر یارانه کاشت، کشاورزان با توجه به تن گندم غذایی که به دولت تحویل می دهند، محصول اضافی دریافت می کنند، یارانه دریافت می کنند، در نتیجه تحریک محصولات غلات و گندم خوراکی محصولات زراعی با استقبال کشاورزان و صاحبان مزارع بزرگ مواجه شده است و معتقدیم اجرای مصوبه در حجم پیش بینی شده تاثیر مثبتی بر هدف اصلی در نظر گرفته شده یعنی افزایش سطح خودکفایی کشور با گندم خوراکی خواهد داشت. .

کشاورزان از مکانیسم های حمایتی دولت بهره مند خواهند شد و درآمد بیشتری برای گندم خوراکی به دست خواهند آورد. کشاورزان به طور مستقیم در برنامه امنیت غذایی ایالت شرکت خواهند کرد، نصب سیستم های آبیاری مدرن در مزارع به آنها اجازه می دهد 2-3 بار در سال تولید کنند. ما در مورد هر دو محصول متناوب و مکرر صحبت می کنیم.

در این راستا، این برنامه که دارای سه هدف اصلی است، وظایف پیش رو و مهمتر از همه بحث ارتقای سطح خودکفایی گندم خوراکی را حل خواهد کرد. در این راستا، وزارت کشاورزی با اخذ داده های مربوطه در سامانه اطلاعات الکترونیکی کشاورزی، به صورت انفرادی با تمامی کسانی که غلات و گندم با وسعت بیش از 50 هکتار کشت می کنند، گفتگو می کند. آنها قطعاً پتانسیل این را داشتند که به مدت پنج سال در برنامه ما نقش داشته باشند. به کشاورزان توصیه هایی برای نصب سیستم های نوین آبیاری و شرکت در این برنامه داده می شود.

وی. حسینوف با بیان اینکه سازوکارهای اعتباری و تضمینی برای نصب سیستم های آبیاری مدرن اعمال می شود، اضافه کرد: به عنوان مثال کشاورز 50 هکتار زمین دارد، در یک توده قرار دارد، اما سیستم آبیاری مدرن ندارد. او می خواهد در مکانیسم افزایش سطح خودکفایی با غلات غذایی مشارکت کند.

40 درصد هزینه سیستم های آبیاری توسط دولت پرداخت می شود. کشاورز با پرداخت 20 درصد اولیه از این صندوق اقدام به نصب سیستم های آبیاری می کند زیرا به دلیل حجم زیاد سیستم آبیاری امکان انجام آن با هزینه شخصی وجود ندارد.

پس از نصب سیستم های آبیاری، کشاورزان می توانند تا 5 سال آینده 40% بدون بهره از بودجه دولتی دریافت کنند . یارانه محصول پیشنهادی بازپرداخت کامل هزینه های متحمل شده توسط کشاورز برای نصب سیستم های آبیاری را در یک دوره کوتاه 30-36 ماهه (3 سال) فراهم می کند. بنابراین ، به لطف مکانیسم های حمایت دولتی، کشاورزان پس از 3 سال به روزترین سیستم های آبیاری را دریافت می کنند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *