اخبار آذربایجان

همکاری بازرگانان ازبکستان با آذربایجان

طبق گزارش اعلام شده از سوی توسعه مناطق اقتصادی (EZIA) وزارت اقتصاد بازرگانان ازبکستان خواهان گسترش همکاری در صنعت نساجی با آذربایجان هستند.

هیئتی از کارآفرینان ازبکستانی به آذربایجان سفر کرده و از بنگاه های داخلی بازدید کردند.

هیئت مذکور پس از آشنایی با کارهای انجام شده در شهرک صنعتی سمگایت، از پارک نساجی فعال در سمگایت بازدید کردند. به بازرگانان اطلاع داده شد که تولید محصولات نساجی مطابق با استانداردهای جهانی از پنبه مرغوب آذربایجان در اینجا انجام می شود. نساجی پارک دارای کارخانه های ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و خیاطی، انواع پارچه، ملافه، پتو، بالش و همچنین لباس های ضد حریق و ضد آب برای مصارف مختلف، لباس های نظامی و بیمارستانی، روپوش، حوله برای هتل ها تولید می شود.

بازرگانانی که با فعالیت های کارخانه مهلیک در منطقه اوجار آشنا هستند که در این کارخانه مهلک، اولوک، لینت و تیفیتیک تولید می شود که حدود 200 کارمند به طور دائم در آن مشغول به کار هستند، محصولات (عمدتاً مهلک) به کشورهای ترکیه، ایران، اوکراین صادر می شود. ، و غیره. اطلاع داده شد که به کشورها صادر شده است.

در ادامه میهمانان با کارهای انجام شده در شهرک صنعتی مینگاچویر و فعالیت کارخانه نساجی ساکن این پارک آشنا شدند. گزارش شده است که نخ در کارخانه به روش «حلقه» و «Open End» با فناوری‌های کشورهای آلمان، سوئیس، ژاپن و ترکیه تولید می‌شود. 475 نفر در این شرکت با ارزش سرمایه گذاری 93.5 میلیون دلار به طور دائم مشغول به کار شدند. این شرکت تاکنون محصولاتی به ارزش 189 میلیون منات تولید کرده است که 93 درصد آن صادر شده است. محصولات تولیدی علاوه بر بازار داخلی در کشورهای ترکیه، روسیه، پرتغال، پاکستان، لهستان، بلژیک، اوکراین و … با برند «ساخت آذربایجان» به فروش می رسد. به کشورها صادر می شود.

به مهمانان ارائه مناطق صنعتی و آگروپارک های تحت مدیریت IZIA، از جمله اطلاعاتی در مورد فعالیت های آگروپارک پایلوت Yevlax و شرایطی که در اینجا برای کارآفرینان ایجاد می شود، نشان داده شد. خاطرنشان شد: خشکبار، مربا، گوشت و لبنیات، ماکارونی، کنسرو، نهال میوه، بذر (جو و گندم)، خوراک دام و کود، گیاهان سبزی در شرایط گلخانه ای و … در پارک کشاورزی موجود است. تولید خواهد شد.

به بازرگانان ازبکستانی آشنا با فعالیت های شرکت “آزریپک” متعلق به “شرکت صنعتی آذربایجان” OJSC در شهرستان شکی اطلاع داده شد که این شرکت با ظرفیت تولید سالانه 3000 تن پیله مرطوب تولید کننده پشم، روسری، ابریشم خام، فرش و … و غیره. محصولات تولید می شود. طی 6 ماهه سال جاری 341 تن پیله مرطوب در این شرکت تولید شده است. 350 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند.

بازرگانان ازبکستانی که در زمینه پرورش پنبه و پیله زنی کار می کنند، از منطقه کاشت پارک کشاورزی واقع در منطقه یولاخ و مناطق در نظر گرفته شده برای ایجاد باغ توت بازدید کردند.

در این بازدید هیئت همچنین از نزدیک با فعالیت های ایستگاه پرورش غلات اصلاح نژاد گاخ و اگروپارک گخ آشنا شد.

لازم به یادآوری است که در 1 آگوست، IZIA و انجمن های تجاری ازبکستان (انجمن “Uzbekipaksanoat” و “Uztekstilprom” انجمن) تفاهم نامه های همکاری را در زمینه توسعه غلات و پیله سازی و همچنین صنعت پنبه و نساجی در تاشکند امضا کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *