اخبار آذربایجان

کاهش علاقه مردم آذربایجان به خودروهای برقی

بر اساس اطلاعات کمیته دولتی گمرک کشور در نیمه نخست امسال 153 دستگاه خودروی برقی به آذربایجان وارد شد.

اگرچه این به معنای افزایش بیش از 4 برابری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است، اما سهم خودروهای برقی از واردات خودرو به کشور تنها 0.5 درصد است.

اگرچه خودروهای برقی وارداتی به کشور مشمول مالیات بر ارزش افزوده در هنگام ترخیص کالا از گمرک نمی شوند. این نشان می دهد که مردم این کشور علاقه کمتری به خودروهای برقی دارند. «گزارش» این موضوع را با ایوب علی اف، نماینده «انجمن فروشندگان خودرو آذربایجان» (AADA)، کارشناس بازار خودرو در میان گذاشته است.

به گفته وی، تعداد ایستگاه های شارژ الکتریکی (EDM) برای خودروهای برقی در آذربایجان کافی نیست، به همین دلیل شهروندان ترجیح می دهند خودروهایی را که به روش سنتی کار می کنند – فقط بنزین و گازوئیل – برانند. اما این تنها دلیل نیست.

ما به خودروهایی با موتورهای بنزینی و دیزلی عادت داریم و نمی‌توانیم به راحتی به خودروهای برقی روی بیاوریم. در ایالات متحده آمریکا، اروپا و ژاپن در سال‌های 2006 تا 2007 به خودروهای هیبریدی روی آوردند. بنابراین توسعه استفاده برای آن کشورها دشوار نبود. وی گفت: «ما شروع به اولویت دادن به استفاده از خودروها کرده‌ایم. بیشتر آنها خودروهای دست دوم و بی مصرف هستند. به همین دلیل است که تغییر ناگهانی به خودروهای برقی دشوار است.

به گفته این کارشناس، برای گسترش استفاده از خودروهای برقی در آذربایجان، باید فروش خودروهای مناسب با بودجه افراد کم درآمد ساماندهی شود: «بی شک قیمت خودروهای برقی در کشور ما بسیار بالاست. و بنابراین همه مردم این امکان را ندارند که به آنها سوئیچ کنند.در حال حاضر قیمت 70-80 استماشین برقی زیر هزار منات وجود ندارد. من معتقدم که دلال ها نیز باید ارزان تر، یعنی خودروهای برقی در نظر گرفته شده برای طبقه پایین را به کشور بیاورند. به عنوان مثال، اگر فروش خودروهای برقی با قیمت 30 تا 35 هزار منات را در آذربایجان نیز مشاهده کنیم، بسیار خوب است. در حال حاضر تعداد محدودی از این نوع خودروها در کشور ما وجود دارد. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارم، در کارخانه خودروسازی نخجوان (NAZ) در حال انجام است. بنابراین، NAZ مارک های چینی را در اینجا جمع آوری می کند. قیمت آنها 34-35 هزار منات است. شرایط فعلی اعتبار و امتیازات تعیین شده توسط دولت، آوردن و فروش خودروهای کم‌هزینه به کشور ما را قابل قبول می‌سازد.»

بر اساس آخرین اطلاعات رسمی منتشر شده، در حال حاضر 33 EDM شارژ، برای خودروهای برقی در کشور وجود دارد. 22 مورد از این ایستگاه ها در باکو و 11 ایستگاه در مناطق واقع شده اند.

PS، اخیراً بانک مرکزی آذربایجان “قوانین هنجارها و الزامات احتیاطی مرتبط با ریسک های اعتباری از جمله ریسک های اعتباری بزرگ” را اصلاح کرده است. بر اساس این تغییر، افرادی که قصد خرید یک خودروی برقی با سابقه تولید کمتر از 3 سال را به صورت اعتباری دارند، 10 درصد ارزش اولیه آن را پرداخت خواهند کرد. کارشناسان بر این باورند که این نوآوری باعث افزایش علاقه به رانندگی با خودروهای الکتریکی در کشور خواهد شد.

منبع خبر: report.az

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *