اخبار آذربایجان

ورود زوار جمهوری آذربایجان به نجف و کربلا برای زیارت اربعین

شمار قابل توجهی از زوار آذربایجانی علی رغم موانع و محدودیت های اعمال شده از سوی دولت باکو، خود را به نجف اشرف رساندند تا در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی حضور یابند.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، نخستین گروه از زوار اربعین حسینی از کشور جمهوری آذربایجان علی رغم تمامی محدودیت های اعمال شده در این کشور، در قالب فردی و کاروانی از دوشنبه شب و از مسیرهای هوایی و زمینی وارد عراق شدند.

همچنین شمار قابل توجهی از مهاجران آذربایجانی ساکن روسیه، ترکیه، اروپا، ایران و سایر کشورها از روزهای قبل خود را به راهپیمایی اربعین رسانده اند.

آمار تقریبی زوار آذربایجانی حدود ۵ هزار نفر تخمین زده می شود که از مسیرهای هوایی مستقیم به عراق یا پروازهای ترانزیت باکو – تهران و باکو – استانبول و همچنین مسیر زمینی تفلیس- ایغدیر- ماکو – شلمچه راهی سرزمین عشق شده اند.

در سال های قبل از شیوع کرونا و بسته شدن مرز زمینی جمهوری آذربایجان با ایران، آمار زوار اربعینی جمهوری آذربایجان به ده ها هزار نفر می رسید و همین امر موجب ابراز نگرانی عناصر و رسانه های وابسته به صهیونیسم در باکو شده بود.

در سال جاری به علت مسدود ماندن مرز زمینی جمهوری آذربایجان با ایران، شمار زیادی از دلباختگان حسینی نتوانستند آرزوی خود برای حضور در مراسم اربعین را محقق سازند، اما حضور دست کم سه هزار نفری زائران از جمهوری آذربایجان در راهپیمایی اربعین امسال نشانگر آن است که مردم این کشور قادرند بزرگترین موانع رسمی و غیررسمی را در راه ابراز ارادت به مکتب حسینی از پیش پای خود بردارند.

«حاج شمس الدین» از ریش سفیدان آذربایجانی که از طریق شلمچه وارد عراق شده است، در گفت و گویی زنده با «تالشستان تی وی» تاکید کرد: «دشمنان اسلام و تشیع در جمهوری آذربایجان به هیچ وجه نخواهند توانست مانع ارتباط قلبی و معنوی مردم این کشور با مراکز و مراجع و رهبران اسلام شوند و مردم جمهوری آذربایجان همواره در حرکت های معنوی اسلامی نظیر راهپیمایی اربعین حضور جدی خواهند داشت و از پیشگامان خواهند بود.»

منبع خبر: خبرگزاری حقایق قفقاز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *