اخبار ترکیه

مقاله روزنامه فیگارو، در مورد نقش ترکیه در صحنه بین الملل

نقش میانجی گری ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین در روزنامه فرانسوی فیگارو، با تیتر “چگونه دیپلماسی اردوغان ترکیه را در صحنه بین المللی به شکلی ضروری تبدیل کرد؟” مورد بررسی قرار گرفت.

در مقاله روزنامه فیگارو، در مورد نقش میانجی گری ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین، ذکر شده است: “این دستاورد دیپلماتیک نشان‌دهنده سیاست خارجی صلح‌آمیز و بسیار فعال‌ کشور ترکیه که ششمین شبکه بزرگ سفارتی در جهان را دارد، می‌باشد.”

موضع فعال اخیر سیاست خارجی ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در روزنامه فیگارو، در مقاله‌ای با تیتر “چگونه دیپلماسی اردوغان ترکیه را در صحنه بین المللی ضروری کرد؟” مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مقاله آمده است که درگیری در اوکراین باری دیگر موضع سیاست خارجی ترکیه که در شرق، غرب و جهان عرب مورد ستایش قرار گرفته است را ارتقا و توسعه داد.

هم چنین در این مقاله ضمن ابراز اینکه ترکیه میزبان مذاکرات صلح برای پایان جنگ روسیه و اوکراین بود خاطر نشان شد که در نتیجه تلاش های ترکیه و با میانجی گری سازمان ملل متحد، در پایان ماه جولای توافقی میان طرفین جنگ حاصل شده و امکان ازسرگیری صادرات غلات فراهم گردید.

هم چنین در این مقاله اورده شده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در روز پنجشنبه در اوکراین به گرمی با ولادیمیر زلنسکی رییس جمهور این کشور دست داد و چندی پیش در روسیه با ولادیمیر پوتین دیداری طولانی به مدت چهار ساعت داشت.

در مقاله‌ فیگارو آمده است که روابط پس از سال‌ ها کینه بین ترکیه و اسرائیل دوباره برقرار شد و ترکیه نیز در مورد کشور هایی از جمله ایران، لیبی، سوریه یا اوکراین به کشوری ضروری بخصوص در شرایطی که نیاز به مذاکره می‌ باشد، تبدیل شده است.

در این مقاله با اشاره به این که “دیپلماسی عادی سازی کاملا ثمر بخش شده است” و ضمن اشاره به این که اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در خصوص روند عادی سازی روابط میان ترکیه و ارمنستان نیز اقداماتی انجام داده است، گفته شد: “این دو کشور که مرزهای مشترک آنها نزدیک به 30 سال است بسته شده است، در ماه‌ های اخیر گام‌ های خود در جهت عادی سازی روابط را افزایش داده‌ اند. تحریم محصولات ترکیه از طرف ارمنستان برداشته شده و نمایندگان ویژه‌ ای برای گفتگو های جدید منصوب شده‌ اند.”

در مقاله ی مذکور این جملات نیز جای گرفت: “اردوغان در حال تبدیل ترکیه به ویژه در زمینه گاز، به عنوان یک سکوی مرکزی بین غرب و روسیه است، زیرا هیچ یک از تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط متحدان اوکراین را اعمال نمی کند. در دیدار اردوغان و پوتین در روز 5 آگوست در سوچی، اعلام شد که “روابط تجاری” بین دو کشور به عنوان آخرین نشانه “دوستی” تقویت خواهد شد.”

در این مقاله که در آن به این نکته که ترکیه وارد روند عادی سازی مجدد روابط با کشور های عربی نیز شده است، اشاره شد، اعلام گردید: “عادی سازی روابط ترکیه با همه اطرافش به ویژه در جناح شرقی با امارات متحده عربی و عربستان سعودی یک موفقیت است.”

منبع خبر: trt.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *