اخبار آذربایجان

مردم آذربایجان، دارای بیشترین طول عمر در جهان

“Royalsblue.com” یکی از خبرگزاری های معروف اروپا و آمریکا از ناحیه لریکدان مطلبی گسترده با عنوان “راز دهکده ای که پیرترین مردم جهان در آن زندگی می کنند” تهیه کرده است. کشور ما از نظر مکان زندگی طولانی مدت یک مکان اسرارآمیز است.

به گزارش “report.az” ، در این مقاله اشاره شده است که ساکنان لریک فرمول زندگی طولانی و سالم را کشف کرده اند.

“تعدادی مکان در جهان وجود دارد که به طول عمر مردم معروف است، اما در یک روستا (روستای برزاوو در لریک اد) طولانی ترین مردم روی زمین زندگی می کنند. در این مقاله آمده است که راز آنها و چگونگی رسیدن آنها به 100 سالگی را دریابید.

تنها موزه طول عمر جهان در آذربایجان است

این خبرگزاری تاکید کرد که در ژاپن، اوکیناوا لقب “جاودانه” را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر، Campodimele، “دهکده ابدی” ایتالیا، گواه زنده رژیم غذایی مدیترانه ای است. در همان زمان، لوما لیندا در کالیفرنیا جامعه ای از ادونتیست های روز هفتم است که ثمرات زندگی خالص را می بینند.

با این حال، مکانی بر روی زمین در مورد طول عمر وجود دارد که شما چیز زیادی درباره آن نمی شنوید، و تنها موزه طول عمر در جهان است. این منطقه لریک در جنوب آذربایجان واقع شده است. این کشور قفقاز جنوبی دارای چندین منطقه است که به دلیل ساکنانش شناخته شده است، از جمله لنکران و قره باغ کوهستانی. اما لریک جایی است که صد ساله ها بیشتر در آن متمرکز هستند.

 

در این سرزمین زمرد بر فراز ابرهای کوه های تالش، جایی که جاده مانند مار می گذرد، گویا مردم راز زندگی طولانی و سالم را کشف کرده اند. موزه دو اتاقی Longevity که در سال 1991 ساخته شد و در سال 2010 بازسازی شد، بیش از 2000 نمایشگاه دارد که زندگی و خاطرات قدیمی ترین ساکنان منطقه را مستند می کند.

خاطرنشان می شود که نامه ها و وسایل شخصی که به دو زبان آذربایجانی و روسی در موزه نوشته شده است به قدری قدیمی است که مرکب آنها کم رنگ شده است. این عکس ها مربوط به دهه 1930 است که توسط عکاس فرانسوی فردریک لاشاپ اهدا شده است.

 

طبق آمار رسمی و موزه آذربایجان، “طول عمر” به معنای هر فرد بالای 90 سال است. در سال 1991 در لریک که 63000 نفر جمعیت داشت، بیش از 200 نفر با عمر طولانی بالای 100 سال ثبت نام کردند.

با این حال، خاطرنشان می شود که این اعداد اکنون متفاوت است: امروز از 83800 جمعیت محلی، 11 نفر بیش از 100 نفر هستند.

رهبر ویتنام برای شیرلی مسلم اف کارت پستالی با آدرس «پدربزرگ عزیز» فرستاد.

 

در این مقاله تاکید شده است که یکی از قدیمی ترین ساکنان لریک راجی ابراهیموا 105 ساله است. اگرچه این عدد از نظر سنی خوب است، اما در مقایسه با سن معروف ترین طول عمر منطقه، چوپان شیرلی مسلموف، که اعتقاد بر این است که تا سن 168 سالگی زندگی کرده است، کم است:

 

«صفحه های زرد پاسپورت او نشان می دهد که او در سال 1805 به دنیا آمده است و سنگ قبر او نشان می دهد که او در سال 1973 درگذشته است. اگر این درست باشد، او مسن ترین فردی است که تا به حال زندگی کرده است. متأسفانه، در روستاهای دورافتاده مانند برزاوو، جایی که او در آغاز قرن نوزدهم به دنیا آمد، سوابق تولد نادر بود، بنابراین اطلاعات دقیقی در مورد زمان تولد شیرعلی مسلم اف وجود ندارد.

 

نامه‌های بی‌شماری که به مناسبت تولدش از سراسر جهان برای او ارسال شد، شکی باقی نمی‌گذارد که شیرعلی مسلم اف واقعاً بیشترین عمر را داشته است.

 

از میان کسانی که با مسلموف مکاتبه می کردند، هوشی مین، رهبر کمونیست های ویتنامی، کارت پستالی با عبارت «پدر بزرگ عزیز» برای او فرستاد. به نظر می رسد که این ژن طول عمر ارثی است. دختر 95 ساله او حلیمه گامبارووا به “سی ان ان تراول” گفت که اگرچه او مانند پدرش تا 168 سال عمر نخواهد کرد، اما امیدوار است مانند پدربزرگش تا 150 سالگی یا مانند عمه اش 130 سال زندگی کند.

 

آژانس مطبوعاتی خاطرنشان کرد که با شروع هوای سرد، اکثر افراد صد ساله به آب و هوای ساحلی لنکران می روند، اما حلیمه گامبارووا هنوز در روستای لریک برزاوو بود که خبرنگاران CNN از کنار خانه دو طبقه پدرش عبور کردند که توسط سیب بزرگ احاطه شده بود. درختان گلابی

 

او که در کنار پنجره نشسته، در شال پیچیده شده، با لهجه‌ای خفیف صحبت می‌کند و اغلب به زبان مادری خود، تالشی، که تنها 200000 نفر به آن صحبت می‌کنند و در گویش «آسیب‌پذیر» یونسکو آمده است، صحبت می‌کند. یک زن با عمر طولانی گذرنامه خود را نشان می دهد که فقط سال را نشان می دهد، نه ماه یا تاریخ تولد: 1924. او ممکن است 95 سال سن داشته باشد، اما در سلامت کامل به سر می برد و با نوه هایش ارتباط برقرار می کند و حس شوخ طبعی به نمایش می گذارد. وقتی سنش را می پرسند، با خوشحالی پاسخ می دهد “15”.

مسن ترین افراد روی کره زمین رازهای سبک زندگی خود را به اشتراک می گذارند

 

آژانس مطبوعاتی اشاره کرد که H. Gambarova روز خود را صبح زود شروع می کند. او تمام روز را در باغ یا اطراف خانه کار می کند. اتاق او کوچک است، با یک فرش نرم ضخیم و کوسن هایی روی زمین. در اینجا، بسیاری ترجیح می دهند به جای تشک، فقط روی یک پتوی نازک، روی زمین بخوابند، زیرا اعتقاد بر این است که این سالم ترین راه برای استراحت برای پشت است.

بر خلاف تصور رایج، لریک گوشتخواران طول عمر است. اما در کنار آن، لبنیات مانند پنیر، کره، شیر و دوغ را نیز ترجیح می دهند که از دیربازهای قبلی به ارث رسیده است.

 

این مقاله تاکید می کند که راز طول عمر در لریک در تغذیه مناسب نهفته است، گیاهان پیشگیری کننده از بیماری که به چای دم شده از آب چشمه اضافه می شود. بنابراین مردم نیازی به مصرف دارو ندارند و فقط از داروهای طبیعی استفاده می کنند.

روستا را می توان آرام از پنجره ها دید. اما کارهای فیزیکی که روستاییان هر روز انجام می دهند بسیار زیاد است. آنها از صبح تا غروب در باغ ها، مزارع و اطراف خانه کار می کنند. خیاطی می کنند، می بافند و از خانواده پرجمعیت خود مراقبت می کنند.

 

رازهای طول عمر: – فعالیت بدنی، تغذیه خوب، نوشیدن زیاد

این مسیر زندگی ممدخان عباس اف 103 ساله اهل روستای جنگمیران بود. پیرمرد روی فرش روبروی پنجره نشسته است و تقریباً نابینا شده است و به سختی می شنود که پسرش به او می گوید بازدیدکنندگان می آیند، اما وقتی سرانجام به او نزدیک شد شروع به خواندن دعا و آرزوهای خوب می کند.

 

نوادگان م.عباسوف نزد او می مانند و بین سنین آنها یک قرن اختلاف وجود دارد. عباسوف نیز مانند گامبارووا در تمام عمر خود یک کشاورز پرمشغله بود و در مزارع کار می کرد تا اینکه حدود 7 سال پیش بینایی او ضعیف شد. در مورد غذا، «آنچه خدا می دهد» را با محدودیت می خورد، هرگز مشروب نخورده است.

M. Abbasov طول عمر خود را با فعالیت بدنی روزانه مرتبط می داند، نه در حد خستگی، بلکه به اندازه ای که بدن خود را در حرکت نگه دارد. او علاوه بر خوردن محصولات خوب مزرعه، از آب چشمه یخی غنی از مواد معدنی نوشید که گفته می شود به طول عمر کمک زیادی می کند.

 

ارتفاعات سرگیجه آور کوه نیز می تواند به طول عمر کمک کند. یک مطالعه در سال 2017 در دانشگاه ناوارا در اسپانیا نشان داد که زندگی در ارتفاعات باعث کاهش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت می شود. در نتیجه مطالعه ای که در سال 2011 توسط دانشگاه کلرادو دنور انجام شد، مشخص شد که ساکنان مکان های مرتفع عمر طولانی تری دارند.

سن برخی از این صدساله‌های قابل توجه ممکن است هنوز مورد بحث باشد، اما گفته می‌شود که آنها عمر طولانی با یک راز ساده برای طول عمر دارند – فعالیت بدنی، تغذیه خوب، نوشیدن زیاد و نگرش به زندگی. این خبرگزاری در پایان گفت: ما فقط یک بار زندگی می کنیم، اما اگر همه چیز را درست انجام دهیم، یک بار کافی است.

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *