اخبار آذربایجان

مذاکره برای بازگشت زندانیان ایرانی از جمهوری آذربایجان

دادستان کل جمهوری آذربایجان پس از ورود به تهران و حضور در کاخ دادگستری برای دیدار با حجت الاسلام منتظری، اظهار داشت: «تعدادی از زندانیان ایرانی در جمهوری آذربایجان دارای جرائم مرتبط با مواد مخدر هستند که در چهارچوب توافق استرداد افرادی که حکم‌شان قطعی شده می‌توانند مسترد شوند که در همین راستا تبادل ١٣٧ نفر از زندانیان در حال مذاکره است.»

دادستان کل جمهوری آذربایجان در این دیدار گفت: «این سومین نشست مشترک ماست و من اولین بار به عنوان معاون دادستان با شما دیدار کردم. شما به درستی فرمودید که ایران و آذربایجان دو کشور دوست هستند. این دومین سفر من به ایران است و من در این دو سفر خود را در خانه خودم احساس می‌کنم.»

وی افزود: «خوشبختانه پس از کسب استقلال جمهوری آذربایجان، ایران اولین کشوری بود که کشور ما را به رسمیت شناخت و از آن زمان تحت رهبری دو کشور سطح روابط تهران و باکو بالا بوده است. می‌خواهم در اینجا ذکر کنم یکی از دلایل روابط خوب دو کشور رهبری حیدر علی‌اف و بعد الهام علی‌اف است. این مناسبات بصورت روزافزون در حال توسعه است.»

کامران علی اف یادآور شد: «خوشبختانه امروز این مناسبات ادامه دارد. من به عنوان مثال می‌توانم به دیدارهای اخیر روسای‌جمهوری دو کشور به عنوان مصادیق رابطه خوب اشاره کنم که در آن دیدارها موافقت‌ نامه‌ های زیادی به امضا رسید. حتما موافق هستید که اگر روابط دو کشور در سطح بالایی باشد بر سایر مناسبات از جمله قضایی تاثیر مثبت خواهد داشت. متاسفانه وقتی مناسبات در سطح بالا قرار دارد قانون‌شکنی هم وجود دارد و ما در این سفر با سایر مقامات قضایی هم دیدار می‌کنیم و مسیر برای حل مشکلات مهیا خواهد شد.»

وی گفت: «حقیقتا به این دلیل که مرز طولانی داریم و اتباع هم رفت و آمد زیادی دارند، باید مسائل مشترک را مرور کنیم. مسائل مورد نظر من در این سفر در دو شاخه است؛ گروه اول مسائل عمومی هستند که در حیطه کاری ما قرار دارند و در گروه دوم می‌توانیم بر سایر موضوعات تمرکز داشته باشیم. در گروه اول مسائل مرزی و گمرک، مسائل زیست محیطی، مسائل بشردوستانه، مسائل مرتبط با سفارت و قاچاق مواد مخدر و مسائل امنیتی قرار دارند. در گروه دوم بحث استرداد مجرمین که شما فرمودید قرار دارد.»

دادستان کل جمهوری آذربایجان یادآور شد: «من یکبار دیگر می‌خواهم از دعوت شما سپاسگزاری کنم که نخستین سفر دادستان کشورمان به ایران پس از استقلال جمهوری آذربایجان است. قبل از اینکه به ایران بیایم، کلیه مسائل حقوقی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم. همچنین از دولت جمهوری اسلامی ایران بابت حمایت معنوی در جنگ دوم قره‌باغ تشکر می‌کنم.»

وی ادامه داد: «دولت آذربایجان مبارزه با قاچاق مواد مخدر را بسیار جدی می‌داند. تعدادی از زندانیان ایرانی در آذربایجان دارای جرائم مرتبط با مواد مخدر هستند که در چهارچوب توافق استرداد افرادی که حکم‌شان قطعی شده می‌توانند مسترد شوند که در همین راستا تبادل ١٣٧ نفر از زندانیان در حال مذاکره است.»

کامران علی اف عنوان کرد:  «در خصوص مسائل زیست محیطی گفتید که با همتای ارمنستانی خود دیدار کردید اما من نمی‌دانم آن‌ها چقدر در حوزه ارس صداقت دارند چرا که ما اخباری داریم که آن‌ها زباله‌های صنعتی را راهی ارس می‌کنند.»

وی با بیان اینکه ۴١ نفر از اتباع جمهوری آذربایجان در مرحله تحقیقات قضایی به ایران گریخته‌ اند، گفت: «ما انتظار داریم این افراد به آذربایجان مسترد شوند چرا که تهدیدی برای امنیت کشور محسوب می‌شوند. من اسامی این افراد را به شما تقدیم می‌کنم.»

منبع خبر: خبرگزاری حقایق قفقاز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *