اخبار آذربایجان

عدم تغییر قوانین وام مسکن در آذربایجان

اطلاعات منتشر شده در رسانه ها مبنی بر تشدید شرایط  دریافتی وام مسکن توسط افراد صاحب ملک نادرست است.

به گزارش report.az ، این مطلب در بیانیه بانک مرکزی آذربایجان در خصوص اطلاع رسانی رسانه ها در خصوص تنظیم وام های رهنی آمده است.

خاطرنشان شد: طی روزهای اخیر رسانه‌های گروهی (رسانه‌های گروهی) اطلاعات نادرستی در خصوص تشدید شرایط دریافتی وام‌های رهنی دریافتی افراد دارای ملک مسکونی توسط بانک مرکزی منتشر کرده‌اند.

در همین راستا به اطلاع می رساند در «آیین نامه مقررات احتیاطی و الزامات مربوط به ریسک های اعتباری از جمله ریسک های اعتباری کلان» مصوب مصوبه شماره ۲۹/۱-۲ مورخ ۳۱ تیر ۱۳۹۱ بانک مرکزی، اولیه املاک شرایط پرداخت وام تشدید نشده است، بلکه کاهش یافته است.

پس از تصویب قانون جدید، زمانی که وام ملکی توسط فردی که مالک یک منطقه مسکونی نیست و با رهن آن منطقه مسکونی تضمین می شود، اخذ می شود نسبت وام به اوراق تسهیل شده و از 70 درصد به 85 درصد افزایش یافته است (یعنی حداقل پیش پرداخت 30 درصد به 15 درصدمنتشر شد). برای سایر وام‌های مستغلات، شرط نسبت وام به اوراق بهادار حداکثر 70 درصد نگه داشته شده است ، همانطور که از 16 نوامبر 2018 اعمال شده است.

 ضمناً توجه داشته باشید که الزامات مذکور بانک مرکزی فقط در مورد وام‌های داخلی ملکی بانک‌ها اعمال می‌شود و طبق «آیین نامه صدور وام مسکن از جمله وام‌های رهنی ترجیحی به هزینه» از وجوه صندوق ضمانت وام مسکن و اعتبار جمهوری آذربایجان» تنظیم می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *