مقالات

شناخت کلی کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان (Azərbaycan Respublikası)، بزرگ‌ترین کشور قفقاز جنوبی می‌باشد که در شرق اروپا و آسیای غربی و در مجاورت دریای خزر قرار دارد. بزرگ‌ترین شهر و پایتخت این کشور، شهر باکو و زبان رسمی آن، ترکی آذربایجانی است.

آذربایجان ۸۶.۶۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت آن ۱۰,۱۳۹,۱۷۷ نفر است و ۹۷ درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

واحد پول جمهوری آذربایجان منات (AZN) است که معادل با ۰.۵۹ دلار آمریکا می باشد.

منات آذربایجان

منابع طبیعی و اقتصادی آذربایجان

آذربایجان پوشیده از جنگل ها و مراتعی است که هنوز در وضعیت حفاظت شده قرار دارند و بیش از ۳۹ گونه جانوری در این کشور زندگی می کنند.

رشد اقتصادی آذربایجان در سال های اخیر خوب بوده است از آنجایی که در این کشور فعالیت ها و مشاغل اقتصادی کوچک با تنوع بسیار مشاهده می شود.

جمهوری آذربایجان با تولید روزانه بیش از ۴۵۰ هزار بشکه نفت، یکی از عمده ترین منابع تولید نفت شوروی محسوب می شود و از نظر منابع انرژی نفت و گاز در وضعیت مناسبی قرار دارد که بزرگترین ظرفیت های اقتصادی کشور محسوب می شوند.

بررسی ساختار سیاسی جمهوری آذربایجان

رئیس جمهور آذربایجان، رئیس قوه مجریه نیز محسوب و از سوی مردم انتخاب می‌شود. او بیشترین میزان اختیارات از جمله انتخاب نخست وزیر، وزرای کابینه و دادستان کل را دارد. رئیس جمهوری در کشور آذربایجان به نوعی باید به وضعیت امنیت ملی نیز رسیدگی نماید.

نظام پارلمانی در کشور آذربایجان هر ۵ سال یک بار انجام می‌گیرد و در این بخش نمایندگان از بخش‌های مختلف برای هر شهر انتخاب می‌شوند. مجلس جمهوری آذربایجان حدود ۲۵۰ نماینده دارد که برای هر ۵ سال از سوی مردم انتخاب می‌شود. انتخابات شهرداری‌ها هم هر ۵ سال یک بار مشخص می‌شوند.

شهرهای مهم آذربایجان

باکو پایتخت آذربایجان و یکی از مهمترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر قرار دارد و یک منطقه نفت‌خیز نیز محسوب می‌شود.

به طور کلی شهر باکو یک شهر بسیار پرجمیعت و زیبا است که اغلب ایرانیان در مهاجرت به کشور آذربایجان این شهر را انتخاب می نمایند. این شهر همچنین دارای پارک‌های ساحلی بکر و بی‌نظیر است و موسیقی و تئاتر بخش مهمی از شهر محسوب می‌شود.

نمایی از شهر باکو

نخجوان یک سرزمین کهن و زیبا در آذربایجان است که از نظر تاریخی رتبه بالایی دارد. این شهر در دامنه‌های کوه قفقاز قرار گرفته است و به طور کلی یک گزینه جالبی برای زندگی محسوب می‌شود.

شهر نخجوان آذربایجان

لریک از دیگر شهرهای کوهستانی دیدنی در آذربایجان که دارای رودخانه و آبشارهای دل‌انگیزی است. لریک یک شهر کوچک در بخش جنوب کشور آذربایجان است.

نمایی از شهر کوهپایه ای لریک

از دیگر شهرهای مهم آذربایجان میتوان ایچری شهر، شکی یولاخ، خان کندی، لنکران و آقدام را نام برد.

بررسی ساختار فرهنگی آذربایجان

بیشتر مردم کشور آذربایجان شیعه و ترک زبان هستند و البته زبان‌های روسی و ارمنی نیز در این کشور دیده می‌شود. در این کشور به مناسبت‌های مختلف جشن‌های خاصی برگزار می‌شود و موسیقی محلی بخش مهمی از زندگی مردم آذربایجان است.

مردم آذری

سابقه تاریخی این کشور به طور کلی مشابه با ایران است و مردم کشور آذربایجان نیز از نظر فرهنگی با مردم ایران شباهت‌های بسیاری دارند به همین دلیل آذربایجان یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت ایرانیان است.

امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید…

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “شناخت کلی کشور آذربایجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *