اخبار آذربایجان

سرمایه گذاری در بازار اوراق آذربایجان

در سال‌های اخیر فعالیت‌هایی در بازار اوراق بهادار آذربایجان از جمله بازار اوراق قرضه مشاهده شده است

به ویژه موسسات اعتباری غیربانکی با انتشار اوراق قرضه به طور فعال وجوه جذب می کنند.

اما سود این اوراق چقدر است؟ به طور کلی سرمایه گذاران آذربایجانی روی چه چیزی سرمایه گذاری می کنند؟ «گزارش» این موضوعات را با کارشناسان بازار سرمایه در میان گذاشته است.

“افراد علاقه چندانی به بازار اوراق قرضه داخلی ندارند”

یکی از آنها، جعفر ابراهیملی، می گوید که افراد علاقه کمتری به اوراق قرضه مؤسسات تجاری محلی دارند و این اوراق عمدتاً توسط اشخاص حقوقی خریداری می شود: «بانک های محلی، بیمه و شرکت های سرمایه گذاری عمدتاً به بازار اوراق قرضه داخلی علاقه مند هستند. بازار اوراق قرضه شرکتی برای کاهش وابستگی به اوراق دولتی مهم بود، اما انتشار اوراق قرضه وزارت دارایی نیز بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده محقق می شود و وجوه مربوط برای رفع کسری بودجه دولت مصرف می شود. به ویژه توسط بانک ها خریداری شده است. این به دلیل نقدینگی بالای آنها است.”

علاقه شهروندان آذربایجان به بازار بورس خارجی

به گفته وی، در حال حاضر شهروندان آذربایجانی عمدتاً به بازار بورس خارجی علاقه مند هستند: «دلیل این امر کاهش سودآوری سرمایه گذاری با دلار آمریکا در بازار داخلی است، به عنوان مثال نسبت به 5 سال قبل، یک کاهش شدید وجود دارد. کاهش نرخ سود سالانه سپرده‌ها به ارز آمریکایی، بنابراین سرمایه‌گذاران ما سعی می‌کنند سهام شرکت‌های خارجی را از بخش‌های مختلف خریداری کنند، موسسات مالی در اوراق قرضه یورو سرمایه‌گذاری می‌کنند، زیرا بانک‌های مرکزی کشورهای خارجی با توجه به فرآیندها، نرخ بهره را افزایش می‌دهند. در بازارهای جهانی اتفاق می‌افتد و در نتیجه اوراق قرضه یورو کشورهای خارجی بالا می‌رود و از این منظر توجه را به خود جلب می‌کند».

“یک محیط انتظار برای بازارهای مالی خارجی وجود دارد”

نریمان یاقوبوف یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه می گوید که اخیراً فضای انتظار در بازارهای مالی خارجی حاکم است: به دلیل جنگ روسیه و اوکراین، قیمت نفت و گاز و سایر کالاها به شدت در جهان افزایش یافته است. این امر تأثیر منفی بر قدرت خرید مردم داشته است. در این شرایط، بانک‌های مرکزی برای کنترل تورم، نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند. افزایش نرخ بهره همیشه منجر به بحران می‌شود. در حال حاضر، بازارهای مالی این موضوع را در نظر می‌گیرند و در شرایطی قرار دارند. موقعیت انتظار.”

سرمایه گذاران آذربایجانی ریسک را دوست ندارند

به گفته وی، سرمایه گذاران آذربایجانی تقریباً ریسک را دوست ندارند و ابزارهای مالی با سودآوری پایدار را ترجیح می دهند: “ما ممکن است سرمایه گذارانی داشته باشیم که در سهام بسیار کمی در بازارهای خارجی سرمایه گذاری کنند. این سهام متعلق به شرکت هایی است که جریان های نقدی سالم دارند و گزارش می دهند. آنها نیز سود سهام پرداخت می کنند. همچنین دارای سابقه طولانی مدت هستند.یعنی شرکت هایی با ثبات محسوب می شوند نه رشد محور.در بین محصولات با درآمد ثابت بیشترین تقاضا برای اوراق قرضه دولتی است.هم ریسک بسیار پایین و هم بازده بالایی دارند. در بازار محلی مردم نیز عمدتاً اوراق قرضه دولتی و شرکتی می خرند. روی آنها تمرکز می کنند. اگرچه سودآوری آنها بر حسب منات است، اما می توان آن را بالا دانست.»

“زمانی که نرخ بهره بالا می رود، قیمت طلا معمولاً کاهش می یابد. این روند در حال حاضر است و برای مدتی ادامه خواهد داشت، یعنی تا زمانی که بازده اوراق قرضه شروع به کاهش کند. سپس به سمت طلا تغییر خواهد کرد. مانند اوراق، طلا یک طبقه دارایی است که برای محافظت از پرتفوی استفاده می شود، اما ریسک نیز دارد، کم است، در شرایط فعلی باید کمی احتیاط کرد، فکر می کنم بعد از حدود 6 ماه امکان ارزش گذاری طلا و سرمایه گذاری در آن وجود داشته باشد.

منبع خبر: report.az

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *