اخبار آذربایجان, اخبار ترکیه

دیدار سران ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در پراگ

جستجو برای

خانه/آخرین اخبار

آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهعمومیقفقاز جنوبی

دیدار سران ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در پراگ

نخست وزیر ارمنستان و رؤسای جمهور ترکیه و آذربایجان در حاشیه نشست سیاسی اتحادیه اروپا در پراگ دیدار و گفت‌وگو کردند

تصویر admin admin ارسال ایمیل22 ساعت پیش53 خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد

 

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، عصر پنجشنبه نخست وزیر ارمنستان و رؤسای جمهور ترکیه و آذربایجان در حاشیه نشست سیاسی اتحادیه اروپا در پراگ، پایتخت جمهوری چک دیدار و گفت‌وگو کردند.

 

در این دیدار علاوه بر وزیران خارجه کشورهای یاد شده، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز حضور داشتند.

 

گفته می شود این نشست با وساطت و ابتکارعمل فرانسه و مجارستان صورت گرفته است. این اولین بار است که سران ایروان، باکو و آنکارا کنار یکدیگر نشسته و گفت‌وگو می‌کنند.

 

علی‌اف بعد از دیدار سه‌جانبه و همچنین دیدار چهارجانبه با نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور فرانسه و شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفت: «در این دیدار موضوعات مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و فکر می‌کنم این نشست برای دستیابی به توافق صلح نیز مهم باشد. تماس‌ها همچنان ادامه دارد. قرار گذاشتیم بعد از شام دوباره همدیگر را ببینیم. در هر صورت، روند صلح قبلا تقویت شده است.»

 

علی‌اف همچنین گفته است که باکو 5 شرط خود برای صلح را پیش برده است.

 

بعد از این دیدار‌ها، هیئت دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان در پراگ با هیئت دولت ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار وزیرانی از دو طرف نیز حضور داشتند. اردوغان در پاسخ به یک خبرنگار آذربایجانی که پرسیده بود، مرزها با ارمنستان بازگشایی خواهد شد، گفت: «تا امروز در این راستا هرتلاشی کرده باشیم، به آن ادامه خواهیم داد».

 

رئیس جمهور فرانسه بعد از نشست چهارجانبه با سران ارمنستان، آذربایجان و رئیس شورای اتحادیه اروپا در حساب توییتری خود نوشت: «برای صلح پایدار در قفقاز»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *