اخبار ترکیه

دانشگاهیان در ترکیه موتورهای پهپاد تولید می‌کنند

دانشگاه شیخ ادبالی شهر بیله‌جیک ترکیه موتورهای پهپادهای دفاعی را در مرکز انتقال فناوری این دانشگاه تولید می‌کنند.

گروهی متشکل از دانشگاهیان و دانشجویان مقطع کارشناسی دپارتمان‌های مکانیک، متالورژی و مواد، مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه شیخ ادبالی شهر بیله‌جیک ترکیه کار تولید موتورهای پهپادهای دفاعی را در مرکز انتقال فناوری این دانشگاه از 2020 آغاز کرده‌اند.

دکتر بوراک اوزترک از دپارتمان مهندسی متالورژی و مواد که یک تیم هشت نفری را رهبری می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با اشاره به اینکه هدف این دانشگاهیان کاهش وابستگی خارجی در تامین موتورهای پهپاد در ارتفاع پایین است، گفت: در همین راستا دو موتور پهپاد تک سیلندر 61 سی سی و دو سیلندر 170 سی سی را تولید کردیم و آزمایشات نیز موفقیت‌آمیز بوده است.

وی با اشاره به اینکه موتور تک سیلندر به ویژه در هواپیماهای هدف و پهپادهای کامیکاز مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: موتور دیگر برای تمام پهپادهای نظامی و غیرنظامی طراحی شده است. آنان ظرفیت حمل بالای دارند و می‌توان از هر دو برای فعالیت‌های سرگرمی مانند پاراموتور نیز استفاده کرد.

 

اوزترک با بیان اینکه تاکنون ده‌ها سفارش موتور پهپاد را از شرکت‌های صنایع دفاعی دریافت کرده‌اند، گفت: «برخی از آن‌ها را تحویل داده‌ایم. همچنین سفارش انواع موتورهای بوکسر و ویژه را نیز داریم. شرکتهای صنایع دفاعی برای تامین 100 درصد یکپارچگی هواپیما و موتور داخلی از ما حمایت کرده‌اند، به خصوص در مورد موتورهایی که قابلیت انجام ماموریت‌های دو زمانه و زیر ابری را دارند سفارشات زیادی دریافت کرده ایم. در حال حاضر 150 موتور سفارش داده شده است».

وی با اشاره به اینکه برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز می‌خواهند از این پروژه حمایت کنند، گفت: «این تنها موفقیت من و دانشگاه نیست، بلکه موفقیت دانشجویان و کشور است. در این دو سال 2-3 پروژه در مقطع کارشناسی ارشد و 3-4 پروژه در مقطع کارشناسی انجام شده و دانش نظری و عملی ما در حال بهبود و پیشرفت است».

منبع خبر: خبرگزاری آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *