اخبار ترکیه

تورم، افزایش دستمزدها و قدرت خرید مردم در ترکیه

یک اقتصاددان سرشناس ایرانی اعلام کرد علی‌رغم کاهش ارزش دستمزدها و افزایش تورم‌، قدرت خرید نیروی کار در ترکیه تقریبا حفظ شده است.

احسان سلطانی، پژوهشگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: 10 سال پیش حداقل حقوق کارگران در ترکیه 400 و در ایران 300 دلار بود. الان هم حداقل حقوق در ترکیه 400 دلار است. با اینکه ارزش دستمزد یک‌ ششم شده، اما قدرت خرید نیروی کار با وجود تورم‌ هایی که در ترکیه اتفاق افتاده، تقریبا حفظ شده است.

او امروز در مصاحبه با خبرگزاری «ایلنا» همچنین گفت: من مطالعاتی روی وضعیت دستمزدها و تورم در ترکیه داشتم و آن را با ایران مقایسه کردم. الان در ترکیه حداقل حقوق کارگر 12 میلیون تومان است و در ایران نصف این هم نیست، اما هزینه‌ زندگی در تهران از استانبول بیشتر است.

سلطانی افزود: طی چند ماه اخیر در ترکیه دو مرتبه، یکبار 50 درصد و بار دیگر حدود 40 درصد، دستمزدها افزایش یافته است. چرا این اقدامات را انجام می‌دهند؟ برای اینکه مردم زیر بار افزایش قیمت‌ ها و افزایش نرخ تورم له نشوند و همچنین قدرت خرید مردم حفظ شود تا اقتصاد دچار رکود نشود و بچرخد.

گفتنی است او سال گذشته نیز در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشته بود که: مسئله مهم «شوک‌ هایی» است که به بازار ارز و قیمت‌ ها وارد می‌شود. دلار در طول 3 سال از 4 هزار به 28 هزار تومان رسیده است، در‌حالی‌که این شوک‌ ها در اقتصاد ترکیه وارد نشد و نظر به ثبات اقتصاد کلان و آرامش فضای اقتصادی و نبود هرج‌ و مرج، این کشور از وضعیت و رشد اقتصادی خوبی برخوردار بود.

منبع خبر: خبرگزاری آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *