اخبار آذربایجان

تصویب بیانیه نهایی مجمع ملی برنامه ریزی شهری آذربایجان

بیانیه نهایی مجمع ملی برنامه ریزی شهری آذربایجان به تصویب رسید.

به گزارش report ، بیش از 400 نماینده از 44 کشور جهان در این مجمع دو روزه که در آگدام و باکو برگزار شد، شرکت کردند.

این انجمن قرار است هر سال برگزار شود.

لازم به ذکر است که مجمع جهانی شهری هر دو سال یکبار توسط برنامه زیستگاه سازمان ملل متحد (UN-HABITAT) برگزار می شود. برنامه زیستگاه سازمان ملل به عنوان یک آژانس سازمان ملل در سال 1978 در نتیجه اولین کنفرانس “هبیتات I” که در سال 1976 در ونکوور کانادا برگزار شد، تأسیس شد. مقر این سازمان در نایروبی، پایتخت کنیا قرار دارد. مدیر اجرایی UN-HABITAT میمونا محد شریف مالزیایی است.

میمونه محد شریف در ماه مارس 2022 به کشورمان سفر کرد و مورد استقبال الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان قرار گرفت. مدیر اجرایی در بخشی از این بازدید از شهر آزاد شده اقدم بازدید کرد. UN-HABITAT پروژه هایی را در زمینه های مختلف در بیش از 90 کشور اجرا می کند. این پروژه ها قوانین شهری، زمین و حکومت، برنامه ریزی شهری، اقتصاد شهری، خدمات پایه شهری، بهبود مسکن، کاهش ریسک و بازسازی را پوشش می دهند.

UN-HABITAT با حمایت اهداکنندگان، از بازسازی پس از جنگ در تعدادی از کشورهای جهان حمایت می کند. پس از پایان درگیری در سریلانکا در سال 2009، UN-HABITAT بازسازی خانه های ویران شده 31 هزار خانواده و پروژه های زیربنایی را اجرا کرد که شرایط زندگی 420 هزار آواره را بهبود بخشید. فعالیت مشابهی در سال 2019 در عراق انجام شد.

رئیس جمهور الهام علی اف در یازدهمین نشست مجمع جهانی شهری با موضوع “بیایید شهرهای خود را برای آینده ای بهتر تغییر دهیم” در کاتوویتس لهستان در 27 ژوئن سال جاری به صورت ویدئویی، اظهار داشت که آذربایجان مایل است میزبان یکی از دوره های بعدی باشد. جلسات مجمع جهانی شهری و آماده آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *