اخبار ترکیه

تاکید وزیر کشور بر تقویت روابط همه جانبه تهران-آنکارا

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، احمد وحیدی عصر چهارشنبه در نشست مشترک با طیب صبری اردیل قائم مقام وزیر کشور ترکیه افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه، ظرفیت خوبی برای کمک به ثبات و امنیت منطقه دارند.

وزیر کشور تصریح کرد: دشمنان تلاش دارند جهان اسلام درگیر مسائل داخلی خود شود و برای همین باید شرایط را تغییر دهیم و مسیری جدید را برای همگرایی در مواجهه با قدرت های غربی هموار سازیم.

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت حل مسائل بین ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: در گفت و گو با آقای سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه موضوع طرح‌های آبی را در نوار مرزی دو کشور مطرح کردم. طرح‌های در دست اجرا از سوی ترکیه، مسائل و مشکلاتی را برای نوار شمال غربی ایران ایجاد می‌کند. وزیر کشور ترکیه اعلام کرده که این موضوع را دنبال می کند.

وزیر کشور در خصوص موضوع احداث دیوار انسداد مرزی اظهار کرد: دیوار مرزی بر جریان آب و رودخانه‌های فصلی اثر نامطلوب گذاشته و سرچشمه‌های آب را در سمت ایران خشک کرده است.

وزیر کشور همچنین به مساله تقویت همکاری‌های استانی اشاره کرد و افزود: تقویت بازارچه‌های مرزی می‌تواند به گسترش تبادلات تجاری و مرزی میان دو کشور کمک کند که باید این بستر را هر چه سریع‌تر و گسترده‌تر فراهم سازیم.

وحیدی با اشاره به لزوم تقویت هر چه بیشتر کارگروه مشترک ایران و ترکیه، ادامه داد: مسائل و چالش‌های دو کشور در همین الگوی کارگروه مشترک ایران و ترکیه حل می‌شود و نشست‌ها و مذاکرات دو طرف باید به صورت مستمر ادامه داشته باشد.

قائم مقام وزیر کشور ترکیه هم در این دیدار با بیان اینکه دو کشور همسایه و دوست ایران و ترکیه همواره همکاری‌های مناسب و خوبی داشته اند، گفت: دو کشور ظرفیت همکاری بی نظیری در حوزه های مشترکی چون مقابله با تروریسم، قاچاق انسان، جرایم سازمان یافته دارند که باید فضای همکاری در این عرصه ها تقویت شود.

صبری اردیل ادامه داد: حوزه مهم دیگر همکاری میان دو کشور، حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله است که دو کشور تجربیات و دانش بالایی در این خصوص دارند که می توانند با همدیگر به اشتراک گذارند.

وی درخصوص مساله آب نیز گفت: آب یک موضوع دو طرفه است و باید با همفکری و تعامل مشترک، مشکل حل و فصل شود.

صبری اردیل همچنین در ارتباط با موضوع استرداد مجرمان تصریح کرد: در این خصوص دولت ترکیه چون گذشته آمادگی بالایی برای همکاری دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *