اخبار ترکیه

تاکید اردوغان بر گام های بلند ترکیه با سوریه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه حین بازگشت از اوکراین در هواپیما در پاسخ به سوالات خبرنگاران اظهار داشت: باید برای حل بحران، گام‌های بلندتری با سوریه برداریم، با برداشتن این گام‌ها بسیاری از بازی‌های جهان اسلام را با همسایگان خود در منطقه، ما مختل خواهیم کرد.

اردوغان اذعان داشت: در درجه اول ایالات متحده و نیروهای ائتلاف هستند که تروریسم را در سوریه حمایت می‌کنند، آنها این کار را بی رحمانه انجام دادند و هنوز هم به آن ادامه می‌دهند. آمریکا از گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت می‌کند و نمی‌تواند منکر آن شوند؛ این کار را در عراق هم انجام می‌دهند. حتی سرکردگان این گروه‌های تروریستی در کاخ سفید دیدار انجام می‌دهند.

وی افزود: روسیه نیز با رژیم اسد در ارتباط است، در دیداری که با جناب پوتین داشتم این موضوعات را مطرح کردم؛ باید این مسئله را حل کنیم. باید با روسیه به گونه‌ای همبستگی کنیم که بتوانیم علیه تروریسم در سوریه چه شرق و چه غرب به ویژه در شمال سوریه بجنگیم.

اردوغان گفت: همیشه می‌پرسیم این تروریست‌ها منبع را از کجا تامین می‌کنند؟ در آنجا تروریست‌ها در حال استخراج نفت بی کیفیت در قامشلی هستند. چه کسی این نفت را می‌خرد؟ رژیم اسد خریداری می‌کند.

او ادامه داد: منبع مالی تروریست‌ها رژیم است. این حقایق وجود دارد. از طرفی، ایران نیز در اینجا حساب کتابی دارد و ما ا ز آن مطلع هستیم، ما نمی خواهیم که روند موجود در اینجا طولانی شود، ما به خاک سوریه چشم ندوخته‌ایم.

رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: ما به خاک سوریه چشم ندوخته‌ایم. مردم سوریه برادران ما هستند. تمامیت ارضی سوریه برای ما مهم است. رژیم باید از این موضوع آگاه باشد.

وی با اشاره به مبارزات ترکیه با تروریسم، افزود: ترکیه همیشه بخشی از راه حل سیاسی در منطقه بوده است. ما برای حل مشکل سوریه تمام تلاش خود را کردیم. هدف ما صلح منطقه‌ای و حفاظت از کشورمان در برابر تهدیدات بوده است.

اردوغان ابراز داشت: در حال حاضر نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و وزارت دفاع ملی ترکیه، برای هر اقدامی در سوریه با روسیه در تماس هستیم. دوستان ما دائما با آنها در تماس هستند. من با نیز جناب پوتین در این زمینه تماس داریم.

او گفت: در آخرین سفرم به سوچی، سوریه در راس دستور کار ما بود، در حال حاضر تماس‌ها با جناب پوتین، وزیر امور خارجه و وزیر دفاع درباره حوادث تروریستی در سوریه ادامه دارد. در روند بعدی نیز ادامه خواهیم داد. می‌خواستیم که این روند را با ایران مؤثرتر پیش ببریم، اما این اتفاق نیفتاد. در حال حاضر ما با همین عزم راسخ به این همبستگی و اتحاد با روسیه ادامه می دهیم.

– سفر به اوکراین

اردوغان با اشاره به مثبت بودن دیدارهایش در اوکراین اذعان داشت: زلنسکی به طور ویژه از ما خواست که همه مین‌ها و مواد منفجره‌ مشابه روسیه را در زاپوریژا خنثی و جمع‌آوری کنیم، باید این کار را هر چه زودتر تا خطرناک تر نشده انجام دهیم.

رئیس‌جمهور ترکیه ابراز داشت: باید مسئله زاپوریژا را با پوتین در میان بگذاریم، روسیه باید مسئولیت خود را در این باره به عنوان گامی مهم برای صلح جهانی انجام دهد، ما به ویژه این را از او درخواست خواهیم کرد.

– روابط با مصر

اردوغان تصریح کرد: مردم مصر برادران ما هستند، امکان ندارد که ما از مردم مصر دلخور شویم، به همین دلیل باید هر چه زودتر این صلح را با آنجا برقرار کنیم.

منبع خبر: خبرگزاری آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *