اخبار ترکیه

بزرگداشت عید پیروزی و روز نیروهای مسلح در سراسر ترکیه

ترکیه

بزرگداشت عید پیروزی و روز نیروهای مسلح در سراسر ترکیه

صدمین سالروز 30 آگوست؛ عید پیروزی و روز نیروهای مسلح در سراسر ترکیه با شور و شکوه گرامی‌‌ داشته شد.

30.08.2022
بزرگداشت عید پیروزی و روز نیروهای مسلح در سراسر ترکیه

استانبول/خبرگزاری آناتولی

مراسم بزرگداشت صدمین سالروز 30 آگوست؛ عید پیروزی و روز نیروهای مسلح ترکیه، امروز در سراسر کشور با حضور مقامات دولتی و قشرهای مختلف مردم برگزار شد.

در آنکارا مراسم رسمی بزرگداشت این پیروزی با حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و مقامات مقامات کشوری و لشکری در آرامگاه آتاترک برگزاری شد.

سراسر خیابان‌های کشور با پرچم ترکیه و بادکنک‌های سرخ و سفید مزین شده است. شهرداری‌های مناطق مختلف برنامه‌های متنوع و کنسرت‌ ترتیب داده‌اند.

رئیس جمهور اردوغان پس از گذاشتن تاج گل مزین به هلال ماه و ستاره بر سر مزار آتاترک در دفتر یادبود آنیت کابیر نوشت: جناب آتاترک گرانقدر، در صدمین سالگرد پیروزی بزرگ که یکی از مهمترین نقاط عطف تاریخ پرافتخار ما است، یاد همرزمان شما، نمایندگان برجسته مجلس و شهدایمان را گرامی می‌داریم.

رئیس‌جمهور اردوغان همچنین در مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد پیروزی 30 آگوست و روز نیروهای مسلح ترکیه در قبرستان دولتی شرکت کرد.

اردوغان در چارچوب این مراسم مقابل دیوار یادیود یک تاج گل که با گل‌های میخک قرمز و سفید به شکل هلال و ستاره تهیه شده است را گذاشته و برای ادای احترام به یاد شهدا و فرماندهان نبرد ملی (جنگ استقلال) یک دقیقه سکوت کرد.

ارودغان در دفتر یادبود نوشت: مصمم هستیم این کشور قشنگ را با اتحاد، برادری و همبستگی به سال 2023 برسانیم و چشم‌انداز خود برای سال 2053 را محقق کنیم. هیچ قدرتی قادر نخواهد بود مانع شکوفایی، اقتدار و دستیابی ترکیه به جایگاه شایسته خود در جهانی شود.

اکرم امام‌اوغلو شهردار و علی یرلی‌کایا فرماندار استانبول نیز در مراسمی که به مناسبت این روز در میدان تقسیم ترتیب داده شده بود شرکت کردند.

مقامات کشوری، لشکری، هنرمندان و باشگاه‌های بزرگ ترکیه در رسانه‌های اجتماعی این روز را تبریک گفته و گرامی داشتند.

منبع خبر: خبرگزاری آناتولی

وزارت دفاع ملی ترکیه طی پیامی در توئیتر این روز را گرامیداشته و نوشت: در صدمین سالروز پیروزی بزرگ یاد شهدا و جانبازان ما به‌ویژه غازی مصطفی کمال آتاتُرک و یاوران او که برای آزادی کشور و ملت ما جان خود را فدا کرده‌اند، با رحمت، سپاسگذاری و احترام گرامی می‌داریم.

سه باشگاه بزرگ فوتبال ترکیه؛ بشیکتاش، فنرباغچه و گالاتاسرای در حساب‌های کاربری خود در توئیتر صدمین سالروز پیروزی 30 آگوست را گرامی داشتند.

این روز در فرودگاه آنتالیا با برنامه‌های مختلف و متنوعی چون اجرای اپرا و فولکلور گرامی داشته شد.

فرماندهی زمینی متفقین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار پیامی به زبان ترکی در رسانه‌های اجتماعی، صدمین سالگرد 30 آگوست؛ عید پیروزی و روز نیروهای مسلح ترکیه را تبریک گفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *