اخبار آذربایجان

برنامه ریزی آذربایجان برای مواجهه با کم آبی

آذربایجان داوطلبانه تعهدات متعددی را برای جلوگیری از گرمایش زمین بر عهده گرفته است.

به گزارش report.az ، این را رفیق وردیف، معاون خدمات هواشناسی ملی زیر نظر وزارت محیط زیست و منابع طبیعی اعلام کرد.

به گفته وی، یکی از این تعهدات کاهش 35 درصدی حجم گازهای منتشر شده در جو است : اگر قبلا از نفت کوره برای تولید برق استفاده می کردیم، اکنون با جایگزینی گاز طبیعی به کاهش 35 درصدی رسیده ایم. در مورد همکاری با سازمان‌های بین‌المللی و چشم‌انداز آینده، گزارش داده‌ایم که کاهش می‌تواند تا 40 درصد برسد.

در مقایسه با کشورهای صنعتی بزرگ – ایالات متحده آمریکا، کانادا، ژاپن، چین، روسیه و سایر کشورها، سهم ما از نظر انتشار گازهایی که باعث تغییرات آب و هوایی می شوند، اندک است. با این حال، ما همچنین می‌خواهیم به اندازه کشوری که تحت تأثیر این موضوع است، در این زمینه تا حد لازم فعال باشیم.»

رفیق وردیف با بیان اینکه افزایش دمای کره زمین قبل از هر چیز آذربایجان را با کمبود جدی آب مواجه می کند، گفت: افزایش 1.4 درجه ای دما در 30 سال گذشته ، کاهش 10 تا 15 درصدی بارندگی و افزایش خشکسالی. سال ها در دوره اخیر نشان می دهد که منابع آبی ما 15 درصد کاهش یافته است. در برخی مناطق بیابان زایی افزایش یافته است. مناطق خشک در حال گسترش هستند و این منجر به سخت شدن آب و هوا در جهت عمودی کوه های آن چشم انداز می شود.

در صورتی که میزان دی اکسید کربن منتشر شده در هوا به میزان لازم تنظیم نشود، حوادث در سناریوی نامطلوب تری برای آذربایجان رقم خواهد خورد. اگر تنظیم مقدار دی اکسید کربن امکان پذیر نباشد، دما می تواند 4 درجه یا بیشتر افزایش یابد. این بدان معنی است که بارش ممکن است به طور قابل توجهی کاهش یابد. همچنین احتمال کاهش 30 تا 35 درصدی منابع آبی ما وجود دارد.

اگر دما بیش از 4 درجه افزایش یابد، در صورت افزایش تبخیر ممکن است منابع آبی کشورمان کاهش یابد. این امر می تواند منجر به کاهش آب ورودی به دریای خزر و افت چندین متری سطح دریا شود. بنابراین، اقدامات سازگاری باید انجام شود. با نهادهای بین المللی، صندوق آب و هوای سبز، سایر سازمان های ملل متحد، صندوق جهانی محیط زیست و غیره. ما با سازمان ها همکاری می کنیم. در چارچوب این همکاری یک طرح ملی سازگاری در حال تهیه است.»

این مقام مسئول در این وزارتخانه معتقد است آذربایجان باید قبل از هر چیز از فناوری های صرفه جویی در مصرف آب استفاده کند، خاطرنشان کرد: باید از هدر رفتن آب برای آبیاری در کانال های خاکی جلوگیری شود و طبق تحقیقات انجام شده سالانه 12 میلیارد مترمکعب آب از منابع برای آبیاری برداشت می شود. و بیش از 4 میلیارد متر مکعب آن در جاده ها تلف می شود.آبیاری مدرن 2 میلیارد نیز در مزارع تلف می شود یعنی بیش از نیمی از آب مصرفی برای آبیاری از بین رفته است آذربایجان باید این عامل را در نظر بگیرد و با حل چنین مشکلاتی خود را برای پیامدهای مورد انتظار گرمایش جهانی ناشی از بحران انرژی آماده کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *