اخبار آذربایجان

افزایش ساخت خانه های گنبدی شکل در آذربایجان

اخیراً ساخت خانه در دنیا رواج یافته است. یکی از این خانه ها خانه های ساختمانی است که به صورت گنبدی ژئودزیکی به نام «ایگلو» ساخته شده است. به آنها چادرهای گنبدی نیز می گویند. در حال حاضر در آذربایجان، شرکت هایی در حال شکل گیری هستند که خانه های ساخت و ساز گنبدی شکل را به مشتریان ارائه می دهند.

رئیس یکی از این شرکت ها، تورال حسینوف ، گفت که سازه های گنبدی دو سال است که در آذربایجان گسترش یافته است.

«این گونه خانه ها در آذربایجان سریعتر از بسیاری از کشورهای خارجی پخش می شوند. برای اولین بار چادرهای گنبدی در سال 1927 در آلمان برای اهداف گلخانه ای ایجاد شد. قبلاً این چادرها هدف مسکونی نداشتند. چنین چادرهایی را برای تنظیم دمای هوا در آن ایجاد کرده و در مکان های سرد استفاده میکردند. سپس از این چادرها به عنوان چادرهای کمپینگ و گلمپینگ استفاده می شد.

علاوه بر انواع گنبد سازی برای باغ و گلخانه، فرم هایی نیز وجود دارد که به عنوان خانه استفاده می شود. اگر خانه را به اندازه کافی عایق بندی کنید، در ماه های زمستان به راحتی گرم می شود. چنین خانه هایی را می توان با آهن های گالوانیکی ساخت تا بتوانند در ماه های زمستان سرعت باد و بار برف را تحمل کنند. در حال حاضر، بیشتر، گنبدسازی های کوچک در آذربایجان سفارش داده می شود. برخی از رستوران ها و هتل ها چنین سازه هایی را از ما خریدند. خیلی ها هم هستند که به این نوع خانه ها علاقه دارند. فصل این نوع خانه ها معمولا از سپتامبر شروع می شود. فکر می‌کنم تا پایان امسال سفارش‌های زیادی انجام شود.»

وی با بیان اینکه قیمت گنبدهای فروخته شده برای رستوران ها و هتل ها از 210 منات تا 900 منات در هر متر مربع متغیر است، گفت:

«قیمت یک متر مربع از آنهایی که به عنوان خانه استفاده می شود 310-320 منات است. قیمت ها بر اساس مواد متفاوت است. قیمت سازه های در نظر گرفته شده برای باغ بسکتکا با روکش شیشه ای گران است. قیمت ها نیز بسته به کیفیت شیشه، ضخامت آن و نوع آهن استفاده شده متفاوت است. این سازه همچنین می تواند از چوب و آهن به شکل مربع ساخته شود. رویه معمولا از شیشه نیست، بلکه از مواد PVC ساخته می شود. وقتی این ماده را می کشید شبیه شیشه می شود. اما قسمت بالای سازه می تواند از شیشه ساخته شود. در عین حال می توان از شیشه مخصوص برای پنهان کردن فضای داخل استفاده کرد. کف خانه از چوب یا بتن ساخته می شود. سازه های گنبدی به زمین ثابت شده و امکان برچیدن آن و انتقاال آن به محل مورد نظر وجود دارد. ایجاد گرما و سرما در چنین خانه هایی بسیار آسان است. تهویه هوا برای این کار کافی است. از آنجایی که به شکل یک نیمکره است، هوا به طور مداوم در داخل آن گردش می کند.

تی حسین اف با بیان اینکه برای استفاده از خانه های ساخت و ساز نیازی به دریافت مجوز اقامت خاصی نیست، اضافه کرد: به دلیل قابل حمل بودن این خانه ها تاکنون هیچ مشکلی با نهادهای دولتی در رستوران هایی که چنین ساخت و سازهایی را ارائه کرده ایم، وجود نداشته است.

منبع خبر: report.az

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *