اخبار آذربایجان

اظهارات مهم امام جمعه اردبیل خطاب به ملت جمهوری آذربایجان

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه و نماینده محترم ولی فقیه در استان اردبیل، در بخشی از خطبه های این هفته نماز جمعه بازگشت شهر لاچین و روستاهای اطراف آن به جمهوری آذربایجان را تبریک گفته و افزود: «از خداوند می‌خواهیم که تمام خاک اشغال شده آذربایجان در اسرع وقت به آذربایجان عودت داده شود‌. رهبر عظیم الشان ما با صراحت از مالکیت تمام قره باغ به آذربایجان دفاع کرده و ایران در تمام مجامع بین المللی در طول اشغال قره باغ به مالکیت آذربایجان رای داده است. در جنگ اول نیز ایران سنگ تمام گذاشت و از هیچ چیز مضایقه نکرد و سخت ترین خطرها را از آذربایجان دفع کرد. سال هاست که خاک ما جهت رفتن از بیله سوار به نخجوان در اختیار آذربایجان است و ایران با سخاوت تمام خاک خود را در اختیار آذربایجان گذاشته است. یک جاده بزرگ نیز در خاک ایران در حال احداث است تا آذربایجان از نزدیک ترین راه به نخجوان و ترکیه متصل شود. من اگر کمک های ایران در طول اشغال را بنویسم خداوند می‌داند که ضخامت کتاب به چه حدی می‌رسد.»

عاملی با طرح برخی از سوالات خطاب به مردم آذربایجان گفت: «من در اینجا چند سوال از ملت بزرگ آذربایجان دارم آیا تا حال فکر کردید که تبلیغات ضد ایرانی در آذربایجان از طرف چه کسانی پیگیری می شود ؟ آیا تا حال فکر کردید هدف آنها از این تبلیغات چیست ؟ و آیا تا حال فکر کردید که در هیچ جای دنیا این اصل که «هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ»زیر پا گذاشته نمی شود جز در آذربایجان ؟ آیا تا حال فکر کردید که اخیراً چرا جریان ملتچی ها تماماً علیه رهبر ما موضع گرفته و اهانت ها به رهبر عظیم الشان روا داشتند؟ آیا رهبر ما در دفاع از قره باغ کم گذاشته بود؟ سخنرانی مشهور مقام معظم رهبری استثنایی ترین حمایت از آذربایجان در موقع جنگ بود. آیا مزد رهبر معظم انقلاب این اهانت‌ها بود که اخیراً روا داشته شد؟ و مخصوصاً در مطبوعاتی که موضع رسمی دولت آذربایجان را بیان می کنند منعکس شد؟»

وی افزود: «من از ملت آذربایجان مصراً می‌خواهم روی این سوال ها خوب فکر کنند. خوب تامل نمایند، خوب تحقیق کنند، در آن صورت به سر نخ‌ها و نتایج خوبی خواهید رسید. ماهیت و بیوگرافی سیاست مدارانی را که هر روز به ایران فحش می گویند یا می نویسند شما بهتر از ما می‌شناسید. امام شافعی حرف بسیار نغزی دارد از آن امام بزرگ سوال شد: کیف تعرف أهل الحق فی زمن الفتنة؟ در زمان فتنه و بهم ریختگی اوضاع چگونه اهل حق را از باطل تشخیص دهیم؟ آن مرد بزرگ فرمود: أتبع سهام العدو فهی ترشدک إلیهم!(دنبال تیر دشمن را بگیر او به خوبی تو را هدایت خواهد کرد که دوست و دشمن کیست).»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *