اخبار آذربایجان, اخبار ترکیه

اظهارات علی اف در نشست خبری مشترک با اردوغان

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در نشست خبری مشترک با همتای ترکیه ای خود در شهر جبرائیل ضمن ابراز خرسندی از میزبانی اردوغان در سرزمین آزاد شده قره‌باغ، گفت: کسانی که می‌خواهند در حق ما ظلم و بی عدالتی کنند باید اتحاد ترکیه و آذربایجان را در نظر بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه امروز روز مهمی برای آذربایجان است، اظهار داشت: یک سال پیش نیز فرودگاه فضولی و زنگیلان را افتتاح کردیم و این نشان دهنده این است که ترکیه و آذربایجان در همه لحظات خوب کنار هم هستند.

علی اف افزود: در 10 نوامبر، شوشا از اشغال ارامنه آزاد شد. تمام این تاریخ پرافتخار، تاریخ مشترک ماست. زیرا از اولین ساعات جنگ دوم قره باغ، برادرم اردوغان حمایت خود را از آذربایجان اعلام کرد.

وی افزود: این حمایت تا آخرین روز جنگ ادامه داشت. این به ما قدرت بیشتری داد. اتحاد ترکیه و آذربایجان پیروز شد. امروز ما شاهد موفقیت این اتحاد در قره باغ و زنگزور هستیم.

رئیس جمهور آذربایجان با بیان اینکه در زمینه ساخت و ساز و راه سازی با شرکت‌های ترک همکاری می‌کنند، گفت: 33 تونل به طول کل بیش از 50 کیلومتر و 84 پل به طول کل بیش از 12 کیلومتر در این منطقه ساخته شده است.

علی اف با اشاره به اهمیت وحدت ترکیه و آذربایجان گفت: این وحدت را در جنگ دوم قره باغ و بعد از جنگ بیشتر تقویت کردیم. این پیامی برای مردم ما، پیامی جدی برای منطقه و جهان است. اتحاد ترکیه و آذربایجان یک عامل جدی ایجاد صلح و ثبات در منطقه است. همکاری ما از یک چارچوب منطقه‌ای به یک چارچوب جهانی منتقل شده است.

وی گفت: ترکیه در حال انجام پروژه های عظیم بوده و در منطقه نیز مقتدر و صاحب نفوذ است. اکنون آنکارا یک مرکز مهم قدرت در جهان به شمار می‌رود. همه باید بدانند که این موفقیت‌ها در سایه اردوغان کسب شده است.

روابط ترکیه و آذربایجان در دوره جنگ قره باغ در سال 2020 تقویت و از آن زمان به سرعت رو به توسعه و تعمیق نهاده است به طوریکه اکثر پروژه های بازسازی قره باغ به شرکتهای ترکیه ای داده شده و بخشی از تسلیحات آذربایجان نیز از ترکیه تامین می شود.

منبع خبر: پایگاه خبری حقایق قفقاز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *