اخبار ترکیه

استقبال وزارت امور خارجه ترکیه از بازگرداندن شهر لاچین به آذربایجان

وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از بازگرداندن شهر لاچین و روستاهای زابوخ به جمهوری آذربایجان ابراز خرسندی کرد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: مایه خرسندی است که امروز در چارچوب اجرای مفاد بیانیه سه جانبه مورخ 9 نوامبر 2020 لاچین به آذربایجان بازگردانده شد.

وزارت امور خارجه ترکیه تصریح کرد: امیدواریم این پیشرفت که گامی مهم در جهت برقراری صلح و ثبات در قفقاز جنوبی است، به عادی سازی شرایط منطقه و همچنین روابط آذربایجان و ارمنستان کمک کند.

 

در این بیانیه همچنین تاکید شد که ترکیه همانند همیشه به حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت کشور برادر آذربایجان ادامه خواهد داد.

گفتنی است پس از جنگ دوم قره‌باغ و امضای بیانیه سه جانبه آذربایجان، ارمنستان و روسیه در 10 نوامبر 2020، نیروهای روسیه و ارمنی مسیری به نام «کریدور لاچین» که به طور موقت تحت کنترل عناصر روس بود در پیش گرفتند. شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس در این مسیر واقع شده است که این منطقه تحت کنترل باکو قرار گرفت.

بر اساس اعلامیه 10 نوامبر 2020، جمهوری آذربایجان اعلام کرده‌ طی سه سال جاده جدیدی را در خارج از شهر لاچین بسازد که جمعیت ارمنی قره‌باغ از آن استفاده کنند. این جاده 32 کیلومتری زودتر از موعد مقرر تکمیل شد و شهروندان ارمنستان ساکن قره‌باغ می‌توانند از آن استفاده کنند. نیروهای «حافظ صلح» روسی نیز پست‌های بازرسی خود را از کریدور قدیمی لاچین به جاده جدید منتقل خواهند کرد.

 

در تصاویر جدید منتشره از این منطقه مشاهده می‌شود که عناصر روسی که امنیت مسیر کریدور قدیم لاچین را تامین می‌کردند، اقدام به برداشتن پست‌های بازرسی خود کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارمنستان، جمعیت ارمنی ساکن شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس نیز منطقه را ترک کردند.

گفتنی است شهر لاچین و روستاهای اطراف آن در سال 1992 از سوی ارمنستان اشغال شد و طی سال‌های گذشته شمار زیادی از ارمنی‌های سوریه و لبنان در این منطقه اسکان داده شدند.

دولت آذربایجان طی سال‌های گذشته همواره نسبت به سیاست اسکان شهروندان کشورهای دیگر توسط ارمنستان در لاچین و دیگر مناطق قره‌باغ اعتراض داشته و این اقدام ایروان را مصداق بارز نقض معاهده ژنو می‌داند.

منبع خبر: trt.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *