اخبار ترکیه

استقبال رئیس مجلس ترکیه از بازگرداندن شهر لاچین به آذربایجان

مصطفی شن‌توپ، رئیس مجلس ترکیه طی مطلبی در توئیتر اعلام کرد که از بازگرداندن شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس به جمهوری آذربایجان خرسند بوده و استقبال می‌کنند.

وی گفت که این تحول که امیدوارند کمک قابل توجهی به برقراری صلح و ثبات در قفقاز جنوبی کند، بازتاب مثبتی بر روند عادی‌سازی انجام شده در منطقه نیز داشته باشد.

وی تاکید کرد که ترکیه همچنان در کنار ملت برادر، آذربایجان خواهد بود.

– روند بازگرداندن لاچین

گفتنی است پس از جنگ دوم قره‌باغ و امضای بیانیه سه جانبه بین آذربایجان، ارمنستان و روسیه در 10 نوامبر 2020، نیروهای روسیه و ارمنی مسیری به نام «کریدور لاچین» که به طور موقت تحت کنترل عناصر روس بود، ایجاد کردند. شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس در این مسیر واقع شده است و تحت کنترل آذربایجان قرار گرفت.

بر اساس اعلامیه 10 نوامبر 2020، جمهوری آذربایجان اعلام کرده‌ طی سه سال جاده جدیدی را در خارج از شهر لاچین بسازد که جمعیت ارمنی قره‌باغ از آن استفاده کنند. این جاده 32 کیلومتری زودتر از موعد مقرر تکمیل شد و شهروندان ارمنستان ساکن قره‌باغ می‌توانند از آن استفاده کنند. نیروهای «حافظ صلح» روسی نیز ایستگاههای بازرسی خود را از کریدور قدیمی لاچین به جاده جدید منتقل خواهند کرد.

در تصاویر جدید منتشر شده از این منطقه مشاهده می‌شود که عناصر روسی که امنیت مسیر کریدور قدیم لاچین را تامین می‌کردند، اقدام به برداشتن ایستگاههای بازرسی خود کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارمنستان، جمعیت ارمنی ساکن در شهر لاچین و روستاهای زابوخ و سوس نیز منطقه را ترک کردند.

گفتنی است شهر لاچین و روستاهای اطراف آن در سال 1992 از سوی ارمنستان اشغال شد و طی سال‌های گذشته شمار زیادی از ارمنی‌های سوریه و لبنان در این منطقه اسکان داده شده‌اند.

دولت آذربایجان طی سال‌های گذشته همواره نسبت به سیاست اسکان شهروندان کشورهای دیگر توسط ارمنستان در لاچین و دیگر مناطق قره‌باغ اعتراض داشته و این اقدام ایروان را مصداق نقض معاهده ژنو می‌داند.

منبع خبر: خبرگزاری آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *